Zalety i wady jabłoni na dwa przewodniki

Bibaum® to opatentowany przez włoską szkółkę Mazzoni sposób prowadzenia drzewek jabłoni na dwa przewodniki. Zmniejsza to koszty produkcji oraz wpływa na lepszą jakość owoców. Z założenia sady jabłoniowe na dwa przewodniki przystosowane są do cięcia mechanicznego, a także mechanicznego przerzedzania kwiatów. We Włoszech ten sposób prowadzenia plantacji jest powszechnie znany, jednak w Polsce nie przyjął się zbyt dobrze.

Aby uzyskać drzewka Bibaum® należy je zokulizować na dwóch przeciwległych stronach podkładki. Przewodniki szczepi się pod kątem na wysokości kilkudziesięciu centymetrów, a na poziomie ok. 100 cm nadaje się im pionowy kształt. W tym miejscu zaczyna się też strefa owoconośna.

Owocują tylko przewodniki, pozostałe rozgałęzienia się usuwa. Pozwala to na optymalne doświetlenie owoców, a tym samym rozleglejsze wybarwienie, wyższą ilość zawartych w nich cukrów oraz lepszą jędrność. Istotnym plusem takiego prowadzenia jest też możliwość cięcia mechanicznego oraz takiegoż przerzedzania kwiatów.

Drzewka można sadzić rzadziej niż w tradycyjnym sadzie intensywnym, bo przestrzeń i tak zostanie wypełniona przez podwójne przewodniki. Polecaną rozstawą dla większości odmian jest 120 cm, jednak dzięki dwóm przewodnikom na każdym drzewie przestrzeń i tak jest całkowicie wypełniona (są one oddalone od siebie o ok. 60 cm). Usuwanie rozgałęzień oraz cięcie mechaniczne pozwala utrzymać wzrost drzew pod kontrolą. Bardzo efektywny jest również zbiór owoców, ponieważ są one łatwo dostępne. Ułatwiony jest tym samym zbiór z platform.

Mankamentem Bibaum® jest koszt wyjściowy założenia plantacji (drzewka są droższe od swoich odpowiedników o jednym przewodniku) oraz duże ryzyko pojawiania się dominacji wzrostowej jednego z przewodników. Również choroba drewna na jednym z nich może się wiązać z koniecznością usunięcia całego drzewka.

Neutralnym wydaje się koszt konstrukcji wspierającej: nie stosujemy tutaj tyczek, lecz większą ilość (5 – 7) drutów rozciągniętych między słupami, do których bezpośrednio mocujemy drzewka.

Chociaż producent wskazuje na wyższy plon z hektara, to wyniki jego własnych doświadczeń nie są tak jednoznaczne:

(http://www.mazzonigroup.com/dati/download/flyer/catalogo_bibaum_eng.pdf).

Wyniki szkółki Mazzoni wskazują na niewielki wzrost plonu w przypadku Gali i Fuji oraz mniejszy plon w przypadku Goldena i Red Deliciousa. Co przy wyższym znacznie koszcie założenia plantacji, nie daje podstaw do definitywnego stwierdzenia jej lepszej efektywności ekonomicznej.

 

fot. www.mazzonigroup.com

Powiązane artykuły

X