Przędziorek chmielowiec - najgroźniejszy szkodnik na plantacjach truskawek

 

Do najgroźniejszych szkodników truskawek należy przędziorek chmielowiec. Może on także występować na plantacjach malin, jeżyn, czarnej porzeczki. Osłabione żerowaniem przędziorków rośliny stają się podatne na choroby, przestają kwitnąć i owocować, a czasem nawet zamierają.

Dolna strona liści, na których zerują przędziorki okryta jest przędzą, liście są lekko zgięte łódkowato. W miejscu zerowania tkanka liścia się odbarwia, silnie porażone liście zasychają i opadają. Przędziorki nakłuwają i wysysają zawartość komórek miękiszu, co skutkuje zwiększeniem transpiracji i zmniejszeniem fotosyntezy. Owoce nie wyrastają i nie wybarwiają się. Uzyskuje się plon gorszej jakości, owoce są mniejsze i słabiej wybarwione. Szkody powodowane przez przędziorki są tym większe im wcześniej zostaną wyrządzone. Porażone rośliny słabiej owocują i są mniej wytrzymałe na mróz. O dużej ich szkodliwości  decyduje fakt, że w sezonie wegetacji może występować kilka pokoleń tego szkodnika (od 4-5), a także to, że posiadają zdolność bardzo szybkiego rozmnażania się.  

Idealne warunki do  rozwoju przędziorka chmielowca panują podczas suchego, ciepłego lata i pod osłonami. Przędziorki rozmnażają się wtedy bardzo szybko, dając nawet kilka pokoleń w ciągu roku.  Zwalczanie przędziorków nie jest łatwe, gdyż wiele preparatów niszczy jedynie osobniki dorosłe, nie niszcząc larw i jaj. Poza tym mają one też niebywałą zdolność uodparniania się na środki ochrony roślin, dlatego też  walka z nimi staje się coraz trudniejsza. 

Najważniejsza zasadą w ochronie przed przędziorkami i roztoczami w uprawie truskawek jest profilaktyka polegająca na zakładaniu plantacji z kwalifikowanego materiału szkółkarskiego wolnego od tych szkodników. Często jednak w Polsce bardzo popularne jest pozyskiwanie sadzonek z własnych plantacji, co znacznie  sprzyja rozprzestrzenianiu się szkodników.

Do zwalczania przędziorka chmielowca w truskawkach uprawianych w gruncie i pod osłonami zaleca się stosować środek GROT 18 EC. GROT 18 EC jest bezpieczny dla fauny pożytecznej.

GROT 18 EC (18 g abamektyny w 1 l środka):

•Działa szybko i długo ze względu na jego wgłębne działanie na liściu

•Szkodniki przestają żerować w ciągu kilku godzin od zastosowania środka. Najwyższą śmiertelność uzyskuje się po kilku dniach.

Truskawki  należy opryskiwać  po zauważeniu szkodnika lub pierwszych objawów uszkodzeń przed kwitnieniem (BBCH 00-49) lub po zakończeniu kwitnienia (BBCH 71-99), w dawce 1,2 l/ha w 500-1200 l wody/ha, 1 raz w sezonie wegetacyjnym.

Skuteczność zabiegu w dużym stopniu zależy od rodzaju wykorzystanego sprzętu do ochrony. Aby zabieg był skuteczny ciecz robocza musi dotrzeć na spodnią stronę liścia, ponieważ tam żerują szkodniki. Można wykorzystać belkę Fragaria, lub specjalistyczne opryskiwacze do truskawek. Ważne jest także, by unikać wykonywania zabiegu podczas silnego nasłonecznienia, gdyż substancja czynna – abamektyna - jest bardzo szybko rozkładana przez promienie UV, przez co znacznie obniży się jej skuteczność działania.

 

Grot 18 EC zaleca się stosować także w uprawie malin i jeżyn w dawce 0,5 l/ha do zwalczania form dorosłych przędziorka chmielowca.

 

Powiązane artykuły

Wiosenna ochrona sadów przed chorobami grzybowymi

Zwalczanie mszyc po kwitnieniu

X