Komunikat sadowniczy SKS XI 2011-06-26

1. Parch jabłoni
Obecnie w wielu przypadkach powinniśmy nadal kontynuować ochronę przed parchem jabłoni. Jest to istotne zwłaszcza w sytuacji, gdy obserwowane są plamy na liściach lub zawiązkach, albo nadal trwa wzrost pędów. Najbardziej niebezpieczna jest sytuacja, gdy ciągle trwają nowe przyrosty lub na
pędach pojawił się wtórny wzrost, a w sadzie występują, nawet wyniszczone, plamy parcha. Należy pamiętać, że ze względu na długą żywotność, najniebezpieczniejsze są zwłaszcza plamy na zawiązkach.

Obserwując obecnie występowanie plam parcha w koronie drzew, łatwo można dostrzec moment i przyczynę infekcji.
Większość plam pochodzi z infekcji z okresu Świąt Wielkanocnych, ale znajdują się również i takie z okresów krytycznych z drugiej połowy maja.
W chwili obecnej wyraźnie widać również niedoskonałości w technice ochrony. O wiele więcej plam występuje na drzewach o zbytnim zagęszczeniu i w górnych partiach korony. Obecne obserwacje są dobrą okazja do poprawy techniki ochrony w sadzie.

2. Przędziorki, bawełnica korówka i inne mszyce, owocówka jabłkóweczka, mączniak jabłoni

PRZĘDZIORKI: Obecnie najgroźniejszą grupą szkodników mogącą wyrządzić największe straty są przędziorki, a zwłaszcza przędziorek chmielowiec. Szkodnik ten jest o tyle niebezpieczny, że może zasiedlić plantacje nalatując, z wykorzystaniem nici oprzędu, z sąsiednich sadów.
Stanowi to ryzyko szybkiego rozwoju zagrożenia, zwłaszcza w przypadku niestarannych lustracji.
W sytuacji występowania w sadzie przędziorków, w chwili obecnej należy wykonać zabieg mieszaniną preparatów:
Omite 570 EW 1,5-2,0l/ha+ Nissorun 050 EC 0,9l/ha
Bardzo ważną rzeczą jest aby na przełomie czerwca i lipca drzewa zakończyły już wzrost nowych przyrostów. W obecnym sezonie, na kwaterach gdzie występuje niższy plon, lub na drzewach o silniejszym wzroście i na odmianach takich jak np. Gala czy Golden, mogą występować trudności z zakończeniem wzrostu, oraz może wystąpić ryzyko wzrostu wtórnego w przyszłości.
Niezakończone przyrosty, to większe problemy późnych infekcji ze strony parcha, ryzyko zasiedlenia ich przez szkodniki, większe deficyty wapnia w owocach, zacieniania i silniejszy wzrost całych drzew w przyszłości. Obecnie należy ocenić stopień wzrostu pędów i już teraz podjąć decyzje o sposobach regulacji wzrostu drzew w następnym sezonie.

BAWEŁNICA: W niektórych sadach obserwuje się obecnie nowe kolonie mszyc. Należy pamiętać, że najgroźniejsze gatunki to bawełnica korówka i mszyca jabłoniowo-babkowa (ciemna). Mszyca jabłoniowa (zielona) jest zagrożeniem jedynie w przypadku jej intensywnego występowania, i jedynie w szkółkach i w młodych sadach. W przypadku zasiedlenia plantacji przez mszycą jabłoniowo-babkową, lub bawełnicą korówkę, należy wykonać zabieg preperatem: Pirimor 500 WG w dawce 0,75kg/ha. W chwili obecnej jest to najskuteczniejszy aficyd na naszym rynku. Używajac Pirimor 500 WG należy pamietać, by stosować go jedynie gdy temperatura w ciagu zabiegu i kilka godzin po nim, utrzymywała się na poziomie 23-25C. Do cieczy roboczej należy dodać zwilżacz.

OWOCÓWKA: Ze względu na dość ustabilizowane warunki temperaturowe, rozwój owocówki jabłkóweczki jest raczej stabilny, nie dochodzi do istotnych przerw w lotach pierwszego pokolenia tego szkodnika. Wprawdzie kończy się faza wylęgania gąsienic z jaj, ale ze względu na długość lotu należy powtórzyć zabieg zwalczający pojawiające się młode gąsiennice stosując:
Steward 0,2 kg/ha lub Runner 240 SC 0,4 l/ha.
W obecnym okresie staramy się unikać już preparatów z grupy neonikotynoidów.

MĄCZNIAK: Na niektórych odmianach obserwuje się występowanie objawów mączniaka jabłoni.
Jednym z ważniejszych zabiegów jest w miarą możliwości mechaniczne usuwanie porażonych pędów, których nie ma konieczności wywożenia z sadu.
W przypadku potrzeby zastosowania ochrony chemicznej najlepiej zastosować produkty strobilurynowe do zabezpieczenie nowo formułujących się  pąków.

POZDRAWIAMY

SKS - System Komunikatów Sadowniczych, to zbiór zaleceń agrotechnicznych przygotowywanych przez doradców z FRUITAKADEMI przy współpracy z Zakładem Ochrony Roślin Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa im Szczepana Pieniążka w Skierniewicach oraz z holenderską firmą doradczą FruitConsult. Program realizowany przy współudziale władz samorządowych gmin: Belsk Duży, Błędów, Goszczyn, Góra Kalwaria, Grójec, Jasieniec, Magnuszew, Mogielnica, Chynów, Pniewy, Sadkowice, Tarczyn, Warka, Wilga. System jest finansowany przez Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka

Powiązane artykuły

Bezpieczne przechowywanie środków ochrony roślin

Jak szybko spisać sad?

X