Komunikat sadowniczy SKS XI 2012-06-04

 ZWALCZANIE PARCHA 

Ostatnie opady wywołały ostatni wysiew zarodników workowych w tym sezonie. Wysiew ten spowodował słabą infekcją. Zabieg zapobiegawczy wykonany w ciągu ostatnich 4-5 dni zabezpiecza przed tą infekcją. Jeśli zabieg ten nie był wykonany, to należy zastosować preparat systemiczny, najlepiej w mieszance z preparatem kontaktowym, lub gotową mieszankę dwuskładnikową. W obecnej chwili zalecamy zastosowanie jednego z produktów:
Vision 250 EC w dawce 1,5 l/ha
Tercel 16 WG w dawce 2,5 kg/ha
Flint Plus 64 WG w dawce 1,85 kg/ha
 
Na skutek silnych infekcji z 6/7 maja obecnie można zaobserwować w sadach plamy parcha jabłoni. Infekcja ta przełożyła się na powstanie plam w wielu sadach. Jeśli lustracja wykonana w sadzie wykazała plamy parcha, należy systematycznie pokrywać przyrastające pędy nową dawką preparatu zapobiegawczego co około 5 dni. W miarę możliwości starać się wykonywać zabieg przed przewidywanymi opadami. 
 
Wysoką skuteczność w wyniszczaniu plam parcha jabłoni wykazują preparaty miedziowe oraz dodynowe – jednak produkty te w tym okresie mogą powodować silne ordzawienia owoców, a w przypadku miedziowych również uszkodzenia liści. 
 
 
ZAPOBIEGANIE ORDZAWIENIOM 
W okresie wzrostu zawiązków zmiana warunków pogodowych indukująca silny wzrost może spowodować powstanie ordzawień owoców. Jeśli obecnie po okresie chłodu temperatura szybko wzrośnie, to należy wykonać zabieg preparatem zawierającym gibereliny GA4/7:
Novagib 010 SL w dawce 0,3-0,4 l/ha.
Zabieg ten należy wykonać w temperaturze nie niższej niż 16oC.
Zabieg preparatem giberelinowym zabezpiecza przed ordzawieniami spowodowanymi szybkim wzrostem zawiązków. Nie ma on wpływu na uszkodzenia spowodowane stosowaniem fitotoksycznych produktów.
 
 
MSZYCA JABŁONIOWA
W czasie wykonywanych ostatnio lustracji w sadach stwierdzono wiele koloni mszycy jabłoniowej. Zachęcamy do wykonania lustracji w sadach na obecność tego gatunku mszycy. Jeśli mszyca jest obecna należy wykonać zabieg jednym z preparatów:
Pirimor 500 WG w dawce 0,75 kg/ha (zabieg wykonać > 20°C, rankiem lub w czasie pochmurnego dnia)
Movento 100SC w dawce 2,25 l/ha (zwalcza inne gatunki mszyc, skorupika jabłoniowego oraz pryszczarki).
Calypso 480 SC w dawce 0,2 l/ha (zwalcza również owocówkę jabłkóweczkę)
Mospilan 20 SP w dawce 0,2 kg/ha (zwalcza również owocówkę jabłkóweczkę)
 
 
NAWOŻENIE
W związku z deszczowym oraz chłodnym przebiegiem pogody w ostatnim okresie, zalecamy do następnego zabiegu fungicydowego dodać 1-2 l preparatu aminokwasowego np.:
Megafol w dawce 1-2 l/ha.
Aktualna faza rozwoju owoców jabłoni jest również optymalna do zastosowania preparatów wapniowych połączonych z aminokwasami np. 
2,5 l/ha preparatu Amiwap.
 
System Komunikatów Sadowniczych – SKS –zalecenia agrotechniczne i ochrony roślin opracowane przez 
Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka Sp. z o.o., w oparciu o program doradczy FRUIT AKADEMIA.
System SKS realizowany jest przy współudziale władz samorządowych gmin: Belsk Duży, Błędów, Goszczyn, GóraKalwaria, Grójec, Jasieniec, Magnuszew, Mogielnica, Chynów, Pniewy, Sadkowice, Tarczyn, Warka, Wilga.
 

Powiązane artykuły

Bezpieczne przechowywanie środków ochrony roślin

Jak szybko spisać sad?

X