Śliwy w lipcu

Lipiec to pierwszy miesiąc dojrzewania i zbiorów najwcześniejszych odmian śliw. W tym okresie należy kontynuować lustracje sadu na obecność szarki, którą łatwo można wykryć na owocach. Na chorych drzewach nie osiągają one typowych dla nich rozmiarów, wcześniej dojrzewają i masowo opadają w terminie nietypowym dla danej odmiany. Różnica w terminie dojrzewania owoców na drzewach chorych i zdrowych, zależnie od odmiany wynosi od 1 do 2 tygodni. Opadanie owoców, nawet przy braku symptomów choroby na liściach, może świadczyć o tym, że drzewa są chore. Ponadto porażone owoce są wyraźnie zdeformowane. Miąższ w miejscu plam jest przebarwiony na czerwono, gąbczasty, może zawierać kropelki stwardniałej „gumy”. Na pestkach występują charakterystyczne, ciemnoczerwone plamy i pierścienie. Warto wiedzieć, że drzewo raz zarażone wirusem szarki nigdy nie wyzdrowieje, choć szkodliwość jest różna w poszczególnych latach. Dlatego tak ważne jest sadzenie zdrowych drzewek, z kwalifikowanych szkółek, bezwzględne zwalczanie mszyc, łącznie z usuwanie odrostów korzeniowych, które lubią zasiedlać te szkodniki, a gdzie mogą być nie zauważone. Ponadto zakładając nowe nasadzenia trzeba uwzględnić izolację przestrzenną od kwater starszych, porażonych ( wymagane minimum to 500 m).

W bieżącym sezonie, obfitującym w grady i intensywne opady deszczu mogą wystąpić nasilone objawy brunatnej zgnilizny drzew pestkowych, głównie na odmianach wrażliwych i uszkodzonych przez grad. Do porażenia śliwek dochodzi najczęściej  w okresie dojrzewania owoców. Zabiegi zabezpieczające przed tą chorobą powinny być kontynuowane przy użyciu fungicydów: z grupy IBE: Horizon/Orius/Orius Extra/Riza/Sparta/Syrius/Troja 250 EW o 7 dniowym okresu karencji, jeśli sadownik wybierze Topsin M 500 SC od terminu zabiegu do zbioru musi minąć minimum 14 dni. Do odmian szczególnie wrażliwych na gnicie owoców należą między innymi Earliblue, President, Empress czy Stanley. Sadownik doskonale zna swoje odmiany i najlepiej wie, które wymagają szczególnie starannej ochrony. Do infekcji owoców może dojść zarówno kilkanaście czy kilkadziesiąt dni przed zbiorem jak i tuż przed osiągnięciem pełnej dojrzałości. Zależy to od warunków pogodowych. Do wnętrza owocu patogen wnika w czasie deszczowej pogody przez różnego rodzaju zranienia np. uszkodzenia pogradowe, nakłucia przez owady czy spękania skórki.

Rak bakteryjny drzew owocowych na śliwach pojawia się tylko w bardzo sprzyjających warunkach dla jego rozwoju. Śliwy są bowiem zdecydowanie mniej wrażliwe na tę chorobę niż inne gatunki np. czereśnie i wiśnie, poza niektórymi odmianami np. Sanctus Hubertus. Jednak tej chorobie często towarzyszy leukostomoza. W zwalczaniu tych chorób największe znaczenie ma jednak profilaktyka. Sprawcy - grzyby: Valsa leucostoma Pers. i Valsa cincta Sacc. atakują najczęściej drzewa osłabione nieodpowiednimi warunkami glebowymi, uszkodzeniami mrozowymi, niedostateczną pielęgnacją. Należy więc zadbać o jak najlepszą kondycję drzew, przestrzegać również zaleceń dotyczących terminu cięcia drzew, warunków pogodowych w trakcie tego zabiegu, odpowiedniego zabezpieczenia ran. Infekcje mogą następować również przez blizny po zebranych owocach (i opadłych liściach)  i ważnym zabiegiem jest opryskiwanie drzew po zbiorach fungicydami miedziowymi lub benzimidazolowymi. Niestety w aktualnie obowiązującym PORS nie ma preparatów miedziowych zarejestrowanych w śliwach.

Pułapki feromonowe wymagają kontynuacji obserwacji, aby monitorować loty owocówki śliwkóweczki. Przed lotami II pokolenia trzeba pamiętać o wymianie zabrudzonych podłóg i feromonów na nowe (po 5 tygodniach eksploatacji). Przy dużej liczebności szkodnika, w celu uzyskania dobrych efektów zwalczania, zwłaszcza w przypadku odmian późnych powinno się opryskiwać drzewa nawet 4 razy w sezonie.

Pod koniec lipca lub na początku sierpnia w sadach może pojawić się II pokolenie znamionówki tarniówki. Po przekroczeniu progu zagrożenia (2-3 drzewa z obecnością gąsienic, po przejrzeniu ulistnienia 50 losowo wybranych drzew) można wykonać zabieg zwalczający, wybierając do zabiegu chłodniejszy dzień z temperaturą poniżej 200 C (do zwalczania tego szkodnika zarejestrowane są bowiem tylko pyretroidy: Karate Zeon 050 CS i Fastac 100 EC o 7-dniowej karencji i Sumi-alpha 050 EC, jeśli możliwe jest zachowanie14 dni karencji. W lipcu, sierpniu może być potrzeba wykonania kolejnego zabiegu przeciwko przędziorkom. Jeśli liczebność form ruchomych wynosi średnio 7 i więcej wykonuje się opryskiwanie akarycydami: o 14-dniowej karencji (Magus 200 SC, Omite 30 WP) lub 7-dniowej (Omite 570 EW i Ortus 05 SC).Wybór powinien być uzależniony od terminu zbioru danej odmiany.

Termin cięcia śliw właściwie zależy od odmiany - te o wczesnej i średniej porze dojrzewania należy ciąć po zbiorze, a tylko śliwy późne pod koniec zimy lub wczesną wiosną przed kwitnieniem (odmiany, które trzeba pobudzić do wzrostu np. Empress) lub po jego zakończeniu. Ten drugi termin jest korzystny dla odmian silnie rosnących np. Cacanska Lepotica, President, Hanita oraz tych szczepionych na ałyczy.

Przed zbiorami lub przed cięciem śliw ( jeśli nie wykonano tego w trakcie sezonu wegetacyjnego) wskazane jest przeprowadzenie lustracji sadów w celu zaznaczenia wszystkich drzew chorych, aby te były pominięte w trakcie przeprowadzania cięcia sadu i usunięte w dogodnym terminie – często w okresie bezlistnym. Pozostawienie w sadzie drzew porażonych przez choroby wirusowe (głównie szarka) czy niektóre grzybowe (np.  srebrzystość liści) niesie niebezpieczeństwo porażenia sąsiednich drzew zdrowych.

Opracowanie: Barbara Błaszczyńska, KPODR


.
 

Powiązane artykuły

Bezpieczne przechowywanie środków ochrony roślin

Jak szybko spisać sad?

X