Zalecenia pozbiorcze z rejonu sadnomierskiego

Zalecenia doradcy sadowniczego Adama Fury (ŚODR) na okres pozbiorczy.

Zwójkówki do chwili obecnej właściwie w ogóle się nie łapią {wynika to z niskich średniodobowych temperatur, liczone wg wzoru, jak Państwo zapewne pamiętacie [(minimalna temperatura w nocy – 40C)+(maksymalna temperatura w dzień - 40C)] : 2<80C}.
Tuż po zbiorze (w ciągu najbliższych 14 dni po zbiorze danej odmiany) należy wykonać 3 zabiegi nawożenia dolistnego:

1.    10 kg mocznika + chelat Cynku + chelat Boru/1000l wody;

2.    Za 5 dni 12 kg mocznika + chelat Cynku + chelat Boru/1000l wody;

3.    Za kolejne 5 dni 15 kg mocznika + nawóz fosforowy dolistny/1000 l wody.

Zabiegi te mają na celu wzmocnienie pąków kwiatowych (zwiększenie średnicy dna kwiatowego w pąkach kwiatowych); lepsze przygotowanie drzew i pąków do zimy, poprzez dostarczenie drzewom dodatkowej energii w formie fosforu i zwiększenie zawartości w suchej masie cynku. Dzięki  tym zabiegom, wczesną wiosną o wiele szybciej wytwarzane jest ponad 500 enzymów, które są katalizatorami wszystkich procesów fizjologicznych.

Kolejnym zabiegiem, który należy wykonać po uprzednim wystąpieniu minimum dwu nocy z temperaturą minus 40C jest oprysk 4-5% roztworem mocznika. Jest to zabieg ochronny o największym znaczeniu dla skuteczności ochrony przed parchem jabłoniowym. Naniesienie mocznika na liście (nawet opadłe!) powoduje, że grzyby nitryfikacyjne  rozkładają tkankę starych liści, ograniczając w ten sposób 55-60% potencjał infekcyjny parcha. Jest niezwykle ważne by w tym roku wykonać ten zabieg jak najpowszechniej, ponieważ w bieżącym roku porażenie parchem było ogromne, a więc na przyszłoroczny sezon zanosi się na bardzo duże zagrożenie tą chorobą!

Pozdrawiam serdecznie i życzę spokojnych zbiorów. Adam Fura

Powiązane artykuły

Bezpieczne przechowywanie środków ochrony roślin

Jak szybko spisać sad?

X