Jaką podkładkę „lubi” Golden?

Przed sadownikami decyzje, jaką odmianę i na jakiej podkładce kupić. Wiadomo, że niektóre połączenia gwarantują dobry efekt w postaci wyrośniętych owoców i obfitego plonu. Odmiana ‘Golden Delicious Reinders’ jest w dalszym ciągu chętnie sadzona w naszych sadach.
Drzewa tej odmiany zaokulizowane na P 14, P 60, M.26, G.13 charakteryzowały się najsilniejszym wzrostem. Wielkość zbliżoną do M.9 T337 osiągnęły drzewa na: G.02, G.41, G.07, G.11, G.16, Pajam 2. Mniejsze od nich były sadzone na P 59 i P 16.
Owocowanie rozpoczęło się w 2. roku po posadzeniu. Największy plon sumaryczny w ciągu 9 lat trwania doświadczenia stwierdzono na podkładkach: G.13 i G.41, a najmniejszy na P 59, P 16, G.16. Pozostałe podkładki pod względem wielkości plonowania można porównać do M.9 T337.
Masa owoców na drzewach zależała od warunków pogodowych i plonowania w danym roku. W przypadku przerzedzania owoce miały zdecydowanie większą średnicę.
Wnioski
Dla odmiany ‘Golden Delicious Reinders’ można polecić podkładki M.9 i jej klony, M.26, P 14, P 16, P 60. Bardzo obiecujące wydają się podkładki amerykańskiej serii Geneva: G.11, G.41, G.02, G.13 (więcej na ich temat), które są odporne na zarazę ogniową, co „zabezpiecza” w pewnym stopniu także odmiany szczepione. Żyzność gleby warunkuje dobór podkładki.
W produkcji jabłek tej odmiany konieczne jest stosowanie takich zabiegów jak: przerzedzanie, odpowiednie cięcie, odżywianie magnezem, unikanie pestycydów powodujących ordzawienia.
Źródło: prace badawcze Alojzego Czynczyka i Pawła Bielickiego prowadzone w ISK im. S. Pieniążka w Skierniewicach, XLVI Konferencja Sadownicza „Nauka praktyce”
 

Powiązane artykuły

Bezpieczne przechowywanie środków ochrony roślin

Jak szybko spisać sad?

Sadownicy polują

X