Komunikat sadowniczy SKS VII 2011-05-04

SKS - System Komunikatów Sadowniczych, to zbiór zaleceń agrotechnicznych przygotowywanych przez doradców z
FRUITAKADEMI przy współpracy z Zakładem Ochrony Roślin Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa im Szczepana
Pieniążka w Skierniewicach oraz z holenderską firmą doradczą FruitConsult. Program realizowany przy współudziale
władz samorządowych gmin: Belsk Duży, Błędów, Goszczyn, Góra Kalwaria, Grójec, Jasieniec, Magnuszew, Mogielnica,
Chynów, Pniewy, Sadkowice, Tarczyn, Warka, Wilga.
System jest finansowany przez Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka

Komunikat sadowniczy SKS VII 2011-05-04
Przymrozki

Ostatniej nocy w wielu rejonach zachodnio-północnej i centralnej Polski doszło do niebezpiecznych spadków temperatur .
Istnieje duże prawdopodobieństwo przemrożeń kwiatów. Podobna tendencja może utrzymać się do końca tygodnia. Obecnie zdecydowanie najskuteczniejszym sposobem ochrony przed wiosennym mrozem są nadkoronowe systemy zraszające.
Niestety, oprócz tego istnieją niewielkie, realne możliwość zastosowania wsparcia chemicznego. Generalna zasada mówi o wzmocnieniu roślin. Tak więc z pewnością bardziej odporne będą rośliny prawidłowo nawożone wiosną. Duże znaczenie ma tu wczesne nawożenia azotowe i prawidłowe nawożenia dolistne w okresie przed kwitnieniem.
• W chwili obecnej w celu przyspieszenia procesu regeneracji można zastosować w pierwszej kolejności zabieg mocznikiem w dawce 4-5 kg/ha.
• W celu przyspieszenia procesów regeneracyjnych do mocznika można dodać jeden z produktów zawierających aminokwasy np. Megafol w dawce w dawce 2-3l/ha.
• W sytuacji utrzymujących się dalszych zagrożeń dla zapylenia kwiatów (deszcze, dalsze spadki temperatury), w celu przedłużenia żywotności komórek jajowych i jednocześnie zwiększenia prawdopodobieństwa zapłodnienia, można zastosować produkty giberelinowe np. Novagib w dawce 0,5l/ha, lub AmidThin (produkt ten nie posiada rejestracji w Polsce) w dawce 0,25-0,3 kg/ha Wszystkie wymienione produkty należy stosować w okresie, gdy temperatura w ciągu dnia jest najwyższa.
Optymalna temperatura dla wymienionych produktów to 15-180C. Dodatkowo tam gdzie jest to możliwe można wieczorem skosić w sadzie trawę. Zabieg taki jest w stanie podnieść o około 100C temperaturę na okres kilkunastu godzin.

Parch jabłoni
Ostatnie deszcze spowodowały intensywne wysiewy zarodników workowych. Jednak ze względu na bardzo silne ochłodzenie nigdzie nie dochodzi do ich kiełkowania. Zarodniki są jednak na liściach, a niska temperatura wydłuża ich żywotność. Istnieje ryzyko rozbudowania się infekcji w chwili ocieplenia.
W przypadku wykonywania zabiegów regeneracyjnych polecamy uzupełnić oprysk o produkty zapobiegawcze. Polecamy Delan 700WG lub Ventop 350 SC.
Jeśli ostatni zabieg tymi produktami wykonywany było ponad 4 dni temu, to stosujemy dawkę 0,5kg/ha w przypadku Delanu 700WG lub 1litr/ha w przypadku Ventopu 350 SC. W sytuacji gdy od ostatniego zabiegu minęło mniej niż 4 dni stosujemy jedynie dawki uzupełniające tych produktów w wysokości 50% zalecanej
wcześniej.
Nie istnieje konieczność stosowania produktów interwencyjnych.
Ze względu na ujemny wpływ na żywotność pyłku, nie stosować produktów opartych na captanie.
 

Powiązane artykuły

Bezpieczne przechowywanie środków ochrony roślin

Jak szybko spisać sad?

X