Rak drzew owocowych – zimowa lustracja

Choroby kory i drewna powodowane są co prawda przez różne patogeny, lecz wszystkie prowadzą do zmian nekrotycznych oraz obumierania pędów, a nawet całych drzew. Największych kłopotów przysparza rak drzew owocowych, ponieważ wywoływany jest przez patogen całoroczny (Neonectria galligena), który posiada zarówno zarodniki konidialne, jak i workowe. Najbardziej narażone są odmiany takie jak: Gala, Red Delicious, Golden Delicious, Szampion, Idared, Eliza. Obecny okres bezlistny to doskonały czas na lustracje sadów pod kątem obecności chorób kory i drewna.

IMG 20161226 115407

Rak drzew owocowych wywoływany przez grzyba Neonectria galligena najczęściej atakuje jabłonie. Porażone zostają pnie, konary, młode pędy oraz krótkopędy. Szczególnie dobrze choroba rozwija się w tkankach przyrannych, a infekcja następuje poprzez rany powstałe na skutek uszkodzeń mechanicznych (cięcie, pęknięcia kory, otarcia, a także ranki po zerwanych owocach i opadłych liściach, a nawet przez uszkodzenia mrozowe). Najłatwiejszym celem są rany świeże, szczególnie podczas wietrznej i deszczowej pogody, kiedy to przenoszone są zarodniki raka – konidia.

W miejscu zakażenia kora brązowieje i zapada się, powstają charakterystyczne obrączki. Często pęd powyżej miejsca wniknięcia patogenów więdnie i obumiera. Zazwyczaj na obrzeżach rany pojawiają się również zgrubienia, co jest wynikiem intensywnego wytwarzania tkanki kalusowej przez roślinę, która w ten sposób broni się przez infekcją. Grzyb poraża całe drewno. W okresie jesienno-zimowym szczególnie silną infekcję rozpoznać możemy po kulistych jasnoczerwonych, a później czerwonobrązowych owocnikach.

Podobne objawy zaobserwujemy przy zarażeniu zgorzelą kory, którą powoduje grzyb Neofabraea malicorticis. Choroba ta objawia się obumieraniem pędu począwszy od miejsca cięcia. Kora brązowieje i łuszczy się, powstają podłużne pasy znekrozowanej kory.

Jak walczyć z chorobami kory i drewna zimą?

  1. Bezwzględnie należy wycinać pędy zarażone.
  2. Jeżeli rak objął większy fragment pnia lub konaru należy dokładnie wyskrobać porażoną tkankę.
  3. Powstałe  odsłonione miejsce zabezpieczyć specjalną maścią lub farbą emulsyjną z 2 % dodatkiem fungicydów benzimidazolowych (Topsin).
  4. Poleca się również zabrać z pola zainfekowane gałęzie.

 

Powiązane artykuły

X