Panujące obecnie warunki pogodowe, wilgotna i ciepła pogoda, przyspieszą znacznie wegetację roślin. Warto przeprowadzić lustracje sadów, by nie spóźnić się z zabiegami profilaktycznymi przeciwko parchowi jabłoni, parchowi gruszy, kędzierzawości liści brzoskwiń. Prawdopodobnie pierwszy zabieg wykonamy w przyszłym tygodniu.

W okresie bezlistnym, jaki teraz mamy w sadach, w fazie nabrzmiewania pąków, koniecznym zabiegiem ochronnym jest opryskiwanie drzew tradycyjnymi fungicydami działającymi przed infekcją tj. Miedzianem 50 WP i Miedzianem Extra 350 SC.

Dobry sadownik corocznie rozpoczyna ochronę swojego sadu  od zastosowania środków opartych na miedzi i ten schemat nie zmienia się od lat. Ci, którzy tego nie robią popełniają błąd. Biorąc bowiem pod uwagę wysoką skuteczność preparatów miedziowych w zwalczaniu chorób bakteryjnych oraz niską toksyczność (środki miedziowe dopuszczone do stosowania w produkcji ekologicznej, IP ), miedź w preparatach miedziowych powinna być stosowana częściej, przede wszystkim  jako podstawa w prowadzeniu działań profilaktycznych ochrony roślin.

UWAGA:

Miedziany są to tradycyjne fungicydy działające przed infekcją, wykazują silne działanie bakterio i fungistatyczne na powierzchni rośliny, hamują rozwój grzybów.

Dla uzyskania dobrych efektów ochrony, należy pamiętać, że Miedziany to środki o działaniu kontaktowym, i muszą być stosowane zapobiegawczo  najpóźniej w okresie kiełkowania zarodników grzyba.

 

Źródło: komunikat Synthos Agro

 

Ostatnie ogłoszenia

Partnerami portalu są: synthos agroactivtimac agro