Mszyce – lustracje

 

Uszkodzone liście i deformacja pędów to tylko niektóre z negatywnych aspektów bytowania mszyc. Szkodniki te osłabiają rozwój roślin, pozbawiają ich ważnych składników pokarmowych. Obserwuje się wraz z nimi rozwój grzybów sadzakowych (spadziowanie). Są również wektorami wirusów. Za szczególnie groźną uznaje się mszycę jabłoniowo-babkową, ponieważ jej działalność powoduje deformacje owoców, a poza tym jest bardzo trudna do zwalczenia. W ostatnich latach pojawił się także, jak się okazuje wstydliwy, problem sadowników – bawełnica korówka.

– Problem z mszycami, a w szczególności z tą jabłoniowo-babkową narasta od kilku lat. Czemu mszyce są tak groźne? Nie ma na świecie rośliny, na której nie żerowałby jakiś gatunek mszyc. Waga wszystkich mszyc na obszarze jednego hektara, w zależności od gatunku uprawianych roślin oraz gatunku mszycy może wynosić kilkaset kilogramów. Jedna samica mszycy brzoskwiniowo-ziemniaczanej o wadze 1 mg, w przypadku niezakłóconego rozwoju, może dać w ciągu stu dni potomstwo uwaga! o wadze 1 miliona ton, czyli około tryliona osobników! Rozmnażają się w postępie geometrycznym. Potencjał biologiczny tych szkodników jest ogromny. Są to organizmy bardzo drastyczne – ze względu na wielość pokoleń w trakcie sezonu wegetacyjnego, mogą wytwarzać rasy odporne – opowiadał prof. dr hab. Remigiusz Olszak z IO na Sadowniczej Konferencji Agrotechnicznej zorganizowanej przez IPSDA oraz APPSAD.

Mszyca jabłoniowo-babkowa (Dysaphis plantaginea) – wizualna metoda monitoringu, na podstawie obserwacji występowania jej kolonii. Progi zagrożenia – przed kwitnieniem 5 % pąków z mszycami na próbie 200; po kwitnieniu 2 drzewa z koloniami na próbie 100.

Czynniki wspomagające racjonalne zwalczanie mszyc (według prof. Olszaka):

Pierwszych lustracji dokonywać już w momencie ukazywania się stożków liści i dalej co 7 dni (do końca maja), potem co 14 dni. Należy przede wszystkim dokonać identyfikacji gatunku. Ustaloną w trakcie lustracji liczebność porównywać z progami zagrożenia. Stosować wyższą z zalecanych dawkę cieczy opryskowej na hektar. W przypadki gatunków, których ciało pokryte jest wydzielinami oskórka, dodawać zwilżacz. W przypadku gatunków silnie kędzierzawiących liście, zwalczanie wykonać koniecznie przed wystąpieniem takich uszkodzeń. Preparaty mszycobójcze stosować naprzemiennie. Stosować przede wszystkim preparaty selektywne. Zwracać uwagę na charakterystykę stosowanych preparatów.

Środki zarejestrowane do zwalczania mszyc w sadach: Acetamip New 20 SP – 0,125 kg/ha; Actara 25 WG – 0,1 kg/ha; Apacz 50 WG – 0,1-0,15 kg/ha; Calypso 480 SC – 0,2 l/ha; Mospilan 20 SP – 0,125 kg/ha; Movento 100 SC – 2,25 l/ha; Piorun 200 SL – 0,125 l/ha; Pyrinex M22 EC – 2,25 l/ha; Reldan 225 EC – 0,125 kg/ha; Stonkat 20 SP – 1,125 kg/ha; Teppeki 50 WG – 0,14 kg/ha.

Bawełnica korówka (Eriosoma lanigerum) – wizualna metoda monitoringu, po kwitnieniu lustracja co 14 dni. Próg zagrożenia – 4 drzewa z koloniami żywych mszyc w próbie 100 drzew lub więcej niż 10 porażonych pędów (próba 100).

 

IMG 20161019 081701

Owoce zdeformowane w wyniku żerowania mszyc.

Komentarze  

0 #1 Piotr 2017-03-27 05:27
Czy ktoś widział mszyce na skrzypie?, bo ja nie.
Cytować

Powiązane artykuły

Wiosenna ochrona sadów przed chorobami grzybowymi

Zwalczanie mszyc po kwitnieniu

X