Bardzo interesującą poradę dotyczącą zwalczania mączniaka znaleźliśmy na stronie Uniwersytetu Stanu Michigan. Wyniki doświadczeń tamtejszych naukowców dowodzą, że wczesnowiosenne stosowanie cieczy kalifornijskiej znacznie powstrzymuje ekspansję mącznika jabłoni.

Zarodniki mączniaka, które nie zostały wymrożone zimą, ponownie zaatakują rośliny wiosną. Wykonanie oprysku na początku wegetacji wypali zarodniki, zanim zdążą zainfekować drzewa.

Ciecz kalifornijska zadziała efektywnie, jeśli zastosujemy ją na początku sezonu, kiedy rozpoczyna się proces wegetacyjny. Gdy rośliny są jeszcze w spoczynku, możemy ją połączyć z olejem, co spowoduje lepszą penetrację zakażonych tkanek. Po pojawieniu się zielonych części rośliny, nie należy mieszać cieczy z olejem, ponieważ uszkodzimy zdrowe tkanki! Zaleca się, aby nie używać oleju przez tydzień od momentu opryskiwania cieczą kalifornijską. Jeśli mamy już zielone części rośliny, należy zmniejszyć stężenie cieczy.

Dawki w zależności od stadium rozwoju: od 10 funtów (4,5359 kg) do 12 funtów (5,4431 kg) na 100 galonów (ok. 380 litrów wody) lub od 5 funtów (2,2679 kg) do 6 funtów (2,7215 kg) , gdy mamy już listki.

Źródło: http://msue.anr.msu.edu/news/lime_sulfur_sprays_can_improve_spring_disease_control

 

Ostatnie ogłoszenia

Partnerami portalu są: synthos agroactivtimac agro