Gorzka zgnilizna wiśni wciąż zagraża sadom wiśniowym

 

Rozwojowi choroby sprzyjają lata z dużą ilością opadów w okresie dojrzewania wiśni. Źródłem infekcji są zarodniki konidialne tworzące się podczas wilgotnej pogody na porażonych w poprzednim roku owocach.

Owoce ulegają porażeniu w różnym stadium ich rozwoju, ale najbardziej podatne są w fazie wybarwiania się. W wyniku infekcji na owocach powstają lekko zapadnięte gnilne plamy, na których w okresie wilgotnej pogody pojawiają się pomarańczowo-kremowe skupienia zarodników konidialnych. Porażone owoce najczęściej zasychają i pozostają na drzewie w postaci mumii, stanowiąc źródło infekcji w następnym sezonie. Choroba może mieć także przebieg utajony, bez widocznych objawów w sadzie. Objawy w postaci zbrązowienia i zgorzknięcia owoców występują dopiero podczas transportu i przechowywania owoców.

Około 2-3 tyg. po kwitnieniu wiśni, począwszy od fazy rozrastania się zalążni do początku dojrzewania i wybarwiania się owoców, zwłaszcza w okresach wilgotnej pogody kiedy to choroba może mieć duże znaczenie z punktu widzenia gospodarczego, należy rozpocząć opryskiwanie drzew przeciwko gorzkiej zgniliźnie wiśni. Ochronę chemiczną należy kontynuować co 10-14 dni aż do zbiorów owoców. Liczbę zabiegów należy dostosować do przebiegu pogody. W lata wilgotne bardzo ważna jest ochrona w okresie wybarwiania się owoców, a zwłaszcza zabieg tuz przed zbiorami owoców.

Najskuteczniejszy sposób na zapobieganie rozwojowi choroby to opryskiwanie drzew fungicydami zawierającymi kaptan i tiuram.

Zaleca się stosowanie środków Kaptan Zawiesinowy 50 WP lub Sadoplon 75 WP w dawce 3 kg/ha a także Kaptan Plus 71,5 WP w dawce 2,0 kg/ha.

Uwaga na okres karencji! W przypadku opryskiwania wiśni Kaptanem Zawiesinowym 50 WP oraz Kaptanen Plus 71,5 WP okres karencji wynosi 14 dni i jest to najkrótszy okres karencji, jakim charakteryzują się dostępne na rynku środki ochrony roślin bazujące na substancji czynnej kaptan, dla Sadoplonu 75 WP jest to 7 dni.

 

Źródło: SynthosAgro

Powiązane artykuły

Wiosenna ochrona sadów przed chorobami grzybowymi

Zwalczanie mszyc po kwitnieniu

X