Zaraza ogniowa jabłoni w okresie wzrostu owoców

 

Przypominamy w czerwcu o konieczności prowadzenia obserwacji jabłoni pod kątem wystąpienia zarazy ogniowej wywoływanej przez bakterię Erwinia amylovora.

W bieżącym sezonie wegetacyjnym zaistniały sprzyjające warunki do infekcji i rozwoju zarazy ogniowej. Jest to    optymalna temperatura około 200C i wysoka wilgotność powietrza. Szczególnie zagrożone są sady, gdzie choroba wystąpiła w roku ubiegłym lub zainfekowane sady w sąsiedztwie. Brak efektów pojętego zwalczania w okresie kwitnienia i intensywnego wzrostu pędów, oraz przebieg warunków atmosferycznych mogą spowodować dalsze infekcje w okresie letnim powodując uszkodzenia zawiązków owocowych i owoców. Porażone zawiązki owoców czernieją i marszczą się, a na wyrośniętych owocach pojawiają się plamy, najpierw wodniste, potem brunatne.

Nasilenie zarazy ogniowej w Polsce jest zmienne w poszczególnych latach i w różnych miejscach. W woj. mazowieckim największym zagłębiu sadowniczym w Polsce, w woj. małopolskim jak podaje internetowy system sygnalizacji PIORIN, w wielu powiatach doszło w tym sezonie wegetacyjnym do porażenia drzew owocowych zwłaszcza jabłoni i gruszy, zarazą ogniową.

W zwalczaniu zarazy ogniowej szczególnie duże znaczenie ma dokładna lustracja  drzew, które mogą stanowić źródło choroby, oraz radykalne niszczenie wykrytych ognisk choroby. Wszystkie drzewa chore i podejrzane o porażenie należy karczować i palić. Pozostałe drzewa trzeba intensywnie chronić stosując MIEDZIAN 50 WP w dawce 1,5 kg/ha

 

Źródło: Synthos Agro

Powiązane artykuły

X