Ochrona winorośli przed mączniakiem rzekomym

 

Blisko 500 hektarów wynosi łączna powierzchnia winnic na terenie Polski. Jak szacuje Polski Instytut Winorośli i Wina, aby zaspokoić krajowe potrzeby, docelowo uprawy winorośli powinny zajmować w naszym kraju około 13 tys. hektarów, co może oznaczać, że powierzchnia uprawy może wzrastać.

Winorośl atakowana jest przez szereg chorób grzybowych. Do najgroźniejszych należy mączniak rzekomy. Może on powodować, zwłaszcza w latach wilgotnych i ciepłych, bardzo duże straty w plonach dochodzące nawet do kilkudziesięciu procent.

Pierwsze objawy choroby występują już w połowie maja w postaci dużych zielonożółtych, nieregularnych plam. W kilka dni po wystąpieniu plam, jeżeli utrzymuje się wysoka wilgotność powietrza, na dolnej stronie liści tworzy się śnieżnobiały nalot, który w okresie suchej pogody stopniowo zanika. Plamy na liściach stopniowo brunatnieją, a objęta nimi tkanka liściowa stopniowo zamiera. Silnie porażone liście opadają. Zakażeniu ulegają także kwiaty, młode grona i pędy. Porażone kwiaty pokrywają się białym nalotem grzyba i obumierają. Młode owoce brunatnieją lub stają się szaro niebieskie i zasychają. Porażone pędy stopniowo brunatnieją i zasychają. Mączniak rzekomy występuje w dużym nasileniu, zwłaszcza w tradycyjnych rejonach uprawy winorośli, czyli tam, gdzie winorośl uprawiana jest od dawna i na dużych obszarach, powodując duże straty w plonach. 

Szkodliwość mączniaka rzekomego polega głównie na ograniczeniu powierzchni asymilacyjnej krzewów winorośli. Osłabione chorobą krzewy nie są w stanie wyżywić owoców, które z tego powodu źle dojrzewają i są kwaśne, a także nie są w stanie zgromadzić wystarczającej ilości substancji zapasowych przed zimą, co zmniejsza wytrzymałość krzewów na mróz.

Wdrażanie skutecznej ochrony winorośli przed mączniakiem rzekomym jest w dużej mierze uzależnione od właściwego poziomu kontroli infekcji pierwotnej i zastosowaniu właściwej ochrony chemicznej. Ochrona chemiczna jest trudna ze względu na niewielką liczbę środków aktualnie zarejestrowanych. Od czasu, kiedy z rejestracji MIEDZIANU usunięto zastosowanie w winorośli nie było zarejestrowanych środków do prowadzenia strategii profilaktycznej ochrony. Ponownie przeprowadzone, w 2011 r.  przez UP w Lublinie, badania skuteczności środka w zwalczaniu mączniaka rzekomego na winorośli, w dawce 3 l/ha lub 3 kg/ha, potwierdziły jego wysoką skuteczność w zwalczaniu tej groźnej choroby i pozwoliły na ponowną rejestrację w tej uprawie.

Skuteczność zabiegów wykonywanych MIEDZIANEM zależy od właściwego terminu stosowania. 

Pierwsze opryskiwanie należy wykonać bezpośrednio przed kwitnieniem (BBCH 13-17), drugie zaraz po kwitnieniu (BBCH 71-73), w III dekadzie lipca, gdy owoce osiągną wielkość grochu (BBCH 73 – 77).

Pamiętaj,  że najlepsze wyniki w walce z mączniakiem rzekomym winorośli dają fungicydy miedziowe. 

 

Źródło: Synthos Agro

Powiązane artykuły

X