Zabiegi z użyciem wodorowęglanu potasu, który wykazuje działanie wyniszczające zarówno parcha, jak i mączniaka jabłoni, teoretycznie można wykonywać przez cały sezon wegetacyjny. Wielu sadowników ma jednak obawy z powodu ryzyka poparzenia owoców. Z racji na to, częściej wykonywane są zabiegi do momentu kwitnienia oraz po zbiorze owoców. O czym należy pamiętać stosując wodorowęglan?

Węglan potasu i wodorowęglan potasu są prostymi solami, mającymi działanie wyniszczające parcha i mączniaka jabłoni. Obie substancje powodują wypalenie miejsc zaatakowanych przez grzyby.  Są to środki agresywne – niszczą tkankę przez miejscowe wysuszenie, nie powodując przy tym powstawania form odpornych grzybów. – Poza tym, w okresie bezdeszczowym na powierzchni liścia utrzymuje się alkaliczne pH, co znacznie utrudnia infekcje powodowana przez Venturia Inaequalis, sprawcę parcha jabłoni – wyjaśnia Piotr Zieliński, doraca Agro Activ. Dopuszczone są w do stosowania w uprawie ekologicznej, ponieważ nie zostawiają pozostałości. W praktyce wodorowęgan potasu można stosować przez cały sezon wegetacyjny, poza  okresem kwitnienia. – Wodorowęglan ma niższe pH od węglanu potasu, dlatego jego stosowanie jest bezpieczniejsze, zwłaszcza na odmianach podatnych na uszkodzenia skórki np.  Golden Delicious – podpowiada.

Stosowane w zbyt silnym stężeniu, podczas silnej operacji słonecznej mogą powodować objawy fitotoksyczności. Może dojść do ordzawień owoców. Dlatego wielu sadowników z obawy na ordzawienia ogranicza stosowanie do momentu kwitnienia oraz dopiero po zbiorze owoców.

Zabiegi poleca się wykonywać wieczorem, kiedy nie istnieje ryzyko nadmiernej operacji słońca. Również czynnikiem niesprzyjającym może okazać się rosa – jeśli naniesiony preparat nie zdąży wyschnąć przez noc, a następnego dnia będzie wysoka temperatura, może dojść do poparzeń owoców. Nie należy dopuścić do spływania cieczy roboczej z liści, ponieważ może to doprowadzić to do oparzenia brzegów blaszki liściowej.

Do cieczy należy dodać adiuwant, ważne, aby do mieszaniny nie dodawać nawozów. Przy stosowaniu należy pamiętać, że środki zawierające wodorowęglan są łatwo zmywalne, dlatego poleca się, aby zabieg po deszczu powtórzyć.  Ilość substancji dostosować należy do wielkości drzewa tj. 2,5 kg/ ha dla każdego metra wielkości drzewa. Co daje 7,5 kg/ha przy 3 metrowych drzewach.

 

 

Ostatnie ogłoszenia

Partnerami portalu są: synthos agroactivtimac agro