Drobna plamistość liści drzew pestkowych (Blumeriella jappi)

Biologia
Drobna plamistość liści drzew pestkowych najczęściej poraża wiśnie i czereśnie. Na przełomie maja i czerwca na dolnej stronie liści pojawiają się małe szarozielone przebarwienia. Później na górnej stronie liści widoczne są liczne drobne, brunatnoczerwone plamy, które skupiają się głównie na brzegach liści. Choroba ta poraża młode i w pełni rozwinięte liście. W okresie długotrwałych opadów na spodniej stronie liści w obrębie plam pojawiają się acerwulusy. Jesienią i wiosną na porażonych liściach tworzą się apotecja z zarodnikami, które dokonują infekcji pierwotnych. Zarodniki przenoszone są na zdrowe rośliny razem z wodą i wiatrem oraz dokonują infekcji wtórnych.

Szkodliwość
Liście porażone przez drobną plamistość liści drzew pestkowych przedwcześnie opadają z drzew, a przy silnym zainfekowaniu w połowie lata drzewa mogą być już bez liści. Powoduje to obniżenie plonu w roku następnym, osłabia wzrost oraz drzewa są bardziej podatne na uszkodzenia mrozowe. Drobna plamistość liści drzew pestkowych uważana jest za najgroźniejszą chorobę wiśni  oraz podkładek wiśni i czereśni.

Zwalczanie
W celu ograniczenia źródła infekcji pierwotnych drobnej plamistości liści drzew pestkowych można opryskiwać jesienią opadłe liście 5% roztworem mocznika.
Obecnie do zwalczania tego patogena zarejestrowane są niżej podane preparaty, przed zastosowaniem których należy zapoznać się z etykietą-instrukcją stosowania dołączoną do opakowania:

-    Carpene 65 WP,    
-    Golden Difekonazol 250 EC,    
-    Kaptan Plus 71,5 WP,    
-    Score 250 EC,    
-    Skower 250 EC,
-    Sokker 250 EC,    
-    Suplo 250 EC,
-    Syllit 65 WP,    
-    Topsin M 500 SC.
 

Powiązane artykuły

X