Komunikat sadowniczy SKS VI 2014-04-14

mysieuchojablon2014PARCH JABŁONI
W najbliższych dniach prognozowane przelotne opady z całą pewnością wywołają najsilniejszą infekcję parcha jabłoni w tym sezonie. Nawet w przypadku wykonania zabiegu zapobiegawczego tuż przed deszczem (np. preparatem Delan), konieczny może okazać się zabieg interwencyjny jednym z poniższych preparatów: Chorus 50 WG w dawce 0,3 kg/ha, Qualy 300EC (0,5 l/ha), Zato (0,15 kg/ha), Mythos 300 SC (1l/ha), Score 250 EC lub Matute 250 EC (0,2 l/ha) Preparaty interwencyjne należy stosować zawsze w mieszaninie z fungicydem kontaktowym. Score i Matute należy stosować gdy temperatura w ciągu dnia jest wyższa niż 12 °C. Można zastosować również gotowe mieszaniny jak: Antracol+Zato, Discus+Delan, Flint Plus, czy Tercel. Zwracamy uwagę, że odpowiednie postępowanie w sytuacjach silnych infekcji (odpowiedni schemat zabiegów i dobór preparatów)decyduje o sukcesie w walce z parchem jabłoni.

ZWALCZANIE BRUNATNEJ ZGNILIZNY DRZEW PESTKOWYCH
Na początku kwitnienia (faza rozchylania się pierwszych pąków) wykonać pierwszy zabieg zwalczający brunatną zgniliznę drzew pestkowych. Zabieg jest szczególnie ważny w sadach, w których w zeszłym roku obserwowano problemy z brunatną zgnilizną. W przypadku odmian szczególnie wrażliwych na tę chorobę wykonać dwa zabiegi: na początku i w pełni kwitnienia. Stosować jeden z preparatów: preparat miedziowy, np. Miedzian 50 WP lub Miedzian 350 SC w dawce 3 kg/l/ha, preparat zawierający tebukonazol, np. Horizon 250 EW w dawce 0,75 l/ha Score 250 EC w dawce 0,2 l/ha, Kaptan Plus 71,5 WP w dawce 2 kg/ha Preparaty miedziowe zwalczają również raka bakteryjnego.

NAWOŻENIE DOLISTNE SADÓW
W niektórych sadach jabłoniowych rozpoczyna się faza różowego pąka, należy w nich zastosować gotową mieszankę FruitAkademia na różowy pąk, tam gdzie rozwój przebiega wolniej (chłodniejsze stanowisko, odmiany później rozwijające się) należy zastosować mieszankę FruitAkademia na Zielony pąk. W sadach pestkowych – wiśnia, czereśnia- rozpoczyna się kwitnienie, z uwagi na znaczne uszkodzenia pąków kwiatowych (zależne od regionu i odmiany) zalecamy na biały pąk zastosować dokarmianie azotem, borem i cynkiem. Do tego celu można wykorzystać gotową mieszankę FruitAkademia na Zielony pąk (do stosowania na biały pąk w sadach pestkowych). W trakcie kwitnienia wiśni i czereśni nie należy nawozić dolistnie. Również w sadach gruszowych rozpoczyna się kwitnienie. Należy zastosować nawożenie magnezem, borem, cynkiem (FruitAkademia na Różowy pąk). Oprysk biostymulatorem zawierającym aminokwasy roślinne (Megafol 2,5 l/ha) wzmocni drzewa, dzięki czemu lepiej zniosą stresy związane np. z przymrozkami.

NAWOŻENIE DOLISTNE UPRAW ROŚLIN JAGODOWYCH
Zalecamy w początkowym okresie wzrostu stosować biostymulator Megafol zawierający aminokwasy roślinne w dawce 2,5 l/ha z nawozem mikroelementowym w dawce 2,5 kg/ha (OptiMikro) lub nawóz PLANTAFOL 10.54.10 zawierający wysoką zawartość fosforu, schelatowane mikroelementy i adiuwant wspomagający wchłanianie.

System Komunikatów Sadowniczych – SKS –zalecenia agrotechniczne i ochrony roślin opracowane przez
Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka Sp. z o.o., w oparciu o program doradczy FRUIT AKADEMIA.
System SKS realizowany jest przy współudziale władz samorządowych gmin: Belsk Duży, Błędów, Goszczyn, GóraKalwaria, Grójec, Jasieniec, Magnuszew, Mogielnica, Chynów, Pniewy, Sadkowice, Tarczyn, Warka, Wilga.

Powiązane artykuły

Walczymy z przymrozkami

PRZYMROZKI – co przed?

Kwitnienie zaskoczyło sadowników

X