Komunikat sadowniczy SKS XIX 2014-06-24

czeresniePARCH JABŁONI Dalsza ochrona przeciwko parchowi jabłoni preparatami zapobiegawczymi jest nadal konieczna (np. Kaptan, Delan). Zalecamy również stosowanie preparatów stymulujących naturalną odporność roślin (np. Kendal). Produkt ten daje podobne rezultaty jak ochrona chemiczna, a przy tym pozwala zredukować pozostałości substancji aktywnej w owocach. Zalecamy dawkę 2,5 l/ha naprzemiennie z zabiegiem fungicydem zapobiegawczym.

OWOCÓWKA JABŁKÓWECZKA/ZWOJKÓWKI W ciągu najbliższych dni należy wykonać zabieg zwalczający owocówkę jabłkóweczkę w fazie „czarnej główki”. Należy zastosować jeden z poniższych produktów: • Runner lub Steward, a w sadach silniej porażanych przez owocówką Affirm lub Coragen. Preparaty takie jak Calypso, czy Mospilan są selektywne i będą zwalczały również mszyce.

DOKARMIANIE WAPNIEM   W celu poprawienia jakości owoców należy rozpocząć nawożenie produktami wapniowymi. W obecnym okresie optymalnym rozwiązaniem jest stosowanie formułowanych produktów wapniowych np. Amiwap. Wapń w tym produkcie jest skompleksowany aminokwasami. Produkt jest bezpieczny przy stosowaniu nawet w wysokich temperaturach (powyżej 25°C). Należy stosować 2,5 l/ha.

Z prostymi nawozami wapniowymi (saletra wapniowa oraz chlorek wapnia) należy postępować ostrożnie w przypadku wyższych temperatur (szczególnie jeśli w ciągu następnych dni po zabiegu utrzymuje się temp powyżej 23°C). Aby zwiększyć ich przyswajalność do każdego zabiegu należy dodać Megafol 1l/ha.

Coraz bardziej popularne stają się produkty nawozowe zawierające wapń w formie nanocząsteczek. Nawozy te charakteryzują się wyjątkowym rozdrobnieniem cząsteczek dzięki czemu przyswajanie przez rośliny składników z tego typu preparatów jest szybsze. Polecamy preparat NanoActiv w dawce 1,5-3 kg/ha lub NanoActiv Forte w dawce 4-5 kg/ha (dla wszystkich gatunków sadowniczych).

MSZYCE W niektórych sadach występują liczne kolonie mszyc – należy je zwalczać jednym z preparatów:     Pirimor, Calypso, Mospilan. Jeżeli liczebność mszyc jest niewielka, a w sadzie występują wrogowie naturalni można zrezygnować ze zwalczania, ale konieczne jest stałe monitorowanie sytuacji. Gdy na plantacji obecna jest bawełnica korówka zalecamy zabieg Pirimorem, Actarą lub Reldanem z chwilą gdy pojawiają się młode kolonie bawełnicy na tegorocznych pędach.

PRZĘDZIORKI Szkodnik ten występuje w bardzo zmiennym nasileniu w różnych miejscach. W części sadów występują już liczne populacje przędziorków. W przypadku przekroczenia przez nie progu ekonomicznej szkodliwości zalecamy obecnie jeden z preparatów: Envidor, Zoom, Ortus, Nissorun, Afik.

NASIONNICA – Rhagoletis cingulata Na późnych odmianach czereśni konieczne jest wykonanie dodatkowego zabiegu zwalczającego. Zalecamy preparaty: Calypso i Mospilan.

System Komunikatów Sadowniczych – SKS –zalecenia agrotechniczne i ochrony roślin opracowane przez Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka Sp. z o.o., w oparciu o program doradczy FRUIT AKADEMIA. System SKS realizowany jest przy współudziale władz samorządowych gmin: Belsk Duży, Błędów, Goszczyn, GóraKalwaria, Grójec, Jasieniec, Magnuszew, Mogielnica, Chynów, Pniewy, Sadkowice, Tarczyn, Warka, Wilga.

Powiązane artykuły

Kwitnienie zaskoczyło sadowników

Ważny zabieg zwalczający zwójki

X