Bieżąca informacja z 22.04.2016 roku

czereśnie w kwietniu kwiatyWyniki izolacji otoczni parcha jabłoni z 22.04.2016 roku

Ok. 25% otoczni jest już pustych, a ok. 20% otoczni jest przygotowanych do wysiewu. Pozostałe otocznie na razie nie pobierają wody. Niskie temperatury w nocy widocznie zahamowały dojrzewanie otoczni!

Według krótkoterminowej prognozy pogody dzisiejszej nocy temperatura powietrza spadnie do 0 st. C, a w trakcie kolejnych nocy będzie poniże +4 st C (poniżej zera fizjologicznego!).

W najbliższą niedzielę i w nocy z niedzieli na poniedziałek wystąpią niewielkie opady deszczu zarówno w regionie Sandomierza jak i Lublina. W związku z tym należy w sadach jabłoniowych:

Jeśli ostatni zabieg przeciwko parchowi był wykonany w poniedziałek 18.04.2016 roku Fabanem lub Delanem + fosforyn potasu + Protector, to w sobotę (jutro) należy wykonać zabieg Delan 700 WG (0,75kg/ha) + Fosforyn potasu (dawka wg zaleceń producenta nawozu) + Protector (0,4l/ha).

Sady pestkowe w trakcie takiej pogody są szczególnie narażone na Brunatną zgniliznę drzew pestkowych. Należy pamiętać by tuż po kwitnieniu brzoskwiń, śliw i czereśni oraz na początku kwitnienia wiśni wykonać zabieg Luna Experience 400 SC (0,6 l/ha) lub Signum 33 WG (0,75-1,0 kg/ha); Switch 62,5 (0,6-1,0 kg/ha). Te dwa ostatnie preparaty mają rejestrację dla śliw.

Ponieważ jest bardzo zimno w nocy asymilaty nie są kierowane do kwiatów i młodziutkich zawiązków należy koniecznie do zabiegów fungicydowych dodać któryś z produktów algowych (Fertileader Gold; SuperFifty; Phylgreen itp.) Brak biostymulacji w tym okresie skutkować będzie bardzo dużym opadem zawiązków (małą ilością owoców!).

Sandomierz; dnia 22.04.2016 roku.

Pozdrawiam

Adam Fura

Powiązane artykuły

Walczymy z przymrozkami

PRZYMROZKI – co przed?

Kwitnienie zaskoczyło sadowników

X