Komunikat sadowniczy SKS 15 2016-07-08

PARCH JABŁONI
Opady deszczu, które towarzyszą większości regionom sadowniczym kraju, poza zbawiennym wpływem dla uprawianych roślin, podnoszą ryzyko występowania parcha jabłoni. Szczególne znaczenie choroba ma wszędzie tam gdzie obserwowane są aktywne plamy choroby, stanowiące źródło patogena. W sadach tych w zasadzie po każdym deszczu należy zastosować jeden z preparatów kontaktowych np. Scab 80 WG, Captan 80 WG,
Kaptan Zaw. 50 WP, Indofil 80 WG, Thiuram Granuflo 80 WG. Do wyniszczenia plam należy zastosować jeden ze środków systemicznych np. triazoli, które będą ograniczać także mączniaka. Natomiast w sadach „czystych” również zalecamy kontynuację strategii zapobiegawczej (co 8-10 dni) z użyciem ww. preparatów kontaktowych.

nawozeniedolistne.e sadownictwoMĄCZNIAK JABŁONI
W obecnym sezonie walka z mączniakiem jest bardzo uciążliwa. Wczesnowiosenna strategia z użyciem preparatów siarkowych nie do końca spełniła swoją rolę. Dlatego w przypadku licznie obserwowanych objawów porażenia zalecamy zastosowanie produktu Kendo 50 EW w dawce 0,4-0,5 l/ha. Ciekawym rozwiązaniem jest także kwaśny węglan potasu w dawce 5-7 kg/ha w mieszaninie z produktami siarkowymi w dawce 3 kg/ha.

NAWOŻENIE DOLISTNE JABŁONI
W obecnym okresie zalecane jest nawożenie pozakorzeniowe jabłoni nawozami bogatymi w magnez, potas oraz fosfor. Polecamy stosowanie gotowych nawozów FruitAkademia na wzrost owoców I przemiennie z FruitAkademia na wzrost owoców II. Wymienione nawozy można łączyć z zabiegami fungicydowymi. Produkty z linii FruitAkademia stosowane zgodnie z zaleceniami są bezpieczne w stosowaniu nawet w okresach wysokich temperatur.

NAWOŻENIE WAPNIEM
Wapń jest składnikiem odpowiedzialnym za budowę ścian komórkowych ale wpływa także na lepsze wybarwienie owoców. Owoce prawidłowo dokarmione w ten pierwiastek są mniej podatne na choroby przechowalnicze. W przypadku czereśni/wiśni ogranicza pękanie owoców. Zalecamy stosowanie nawożenie dolistne chlorkiem wapnia w dawce 4-7 kg/ha w mieszaninie z produktem Megafol w dawce 1 l/ha. Gotowym rozwiązaniem zawierającym wapń oraz aminokwasy jest produkt Amiwap w dawce 2-3 l/ha.

GORZKA ZGNILIZNA WIŚNI
W sadach wiśniowych należy zwrócić szczególną uwagę na gorzką zgniliznę, która ujawnia się właśnie w okresie przekropnej pogody i długotrwałego zwilżenia owoców. Zalecamy zabieg preparatem Captan 80 WG (1,9 kg/ha) lub Sadoplon 80 WG (3kg/ha). Należy mieć na uwadze okresy karencji.

PORDZEWIACZ ŚLIWOWY
W sadach śliwowych obserwuje się coraz więcej szpecieli głównie pordzewiacza śliwowego. Należy zwrócić uwagę na wygląd liści i owoców. W chwili stwierdzenia obecności tego szkodnika należy zastosować zabieg preparatem Ortus 05 SC w dawce 1,5 l/ha.

SKS 14 2016; Parch: Scab 1,88kg; Mączniak: Kendo 0,5L; Dolistnie: FA wzrost owoców II 8kg; Wapń: Amiwap 3L; Gorzka zgnilizna: Captan 1,9kg/Sadoplon 3kg; Pordzewiacz śliwowy: Ortus 1,5L
http://zzowarka.pl/download/SKS_14_2016.pdf

System Komunikatów Sadowniczych – SKS –zalecenia agrotechniczne i ochrony roślin opracowane przez
Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka Sp. z o.o., w oparciu o program doradczy FRUIT AKADEMIA.
System SKS realizowany jest przy współudziale władz samorządowych gmin: Belsk Duży, Błędów, Goszczyn, GóraKalwaria, Grójec, Jasieniec, Magnuszew, Mogielnica, Chynów, Pniewy, Sadkowice, Tarczyn, Warka, Wilga.

Powiązane artykuły

X