Komunikat sadowniczy z 1 września 2016 roku

cz czerwone jablka rJabłonie i grusze

W związku z tym, że jesteśmy już bezpośrednio w okresie przedzbiorczym należy podjąć decyzję na temat zabezpieczenia owoców jabłek i gruszek na czas przechowywania. Przy wyborze środka ochrony roślin należy wziąć pod uwagę choroby, które pojawiały się na owocach podczas ostatniego sezonu przechowalniczego. Jest to istotne, bowiem niektóre środki chronią przed całym pakietem chorób przechowalniczych, inne zaś tylko przed wybranymi chorobami. Warto również wrócić pamięcią do ostatniego sezonu przechowalniczego i przypomnieć sobie z którymi chorobami były największe problemy, która zgnilizna wystąpiła na owocach w trakcie przechowywania.

Żeby uchronić zbiory przed stratami przechowalniczymi spowodowanymi nie tylko przez szarą pleśń, ale również przez gorzką zgnilizną jabłek oraz parchem przechowalniczym, w zależności od podatności odmiany, przed zbiorami należy wykonać od 1 do 3 zabiegów fungicydowych. Zazwyczaj wystarczają 2 zabiegi przedzbiorcze wykonane na 5/4 tygodnie oraz 2-1 tygodnie przed zbiorem. Program ochrony powinien być dostosowany do podatności odmian, które znajdują się w danym gospodarstwie.

Do największych strat w wyniku występowania chorób pochodzenia infekcyjnego dochodzi poprzez występowanie szarej pleśni, gorzkiej zgnilizny jabłek, parcha przechowalniczego, ale nie bez znaczenia są również choroby przyranne, takich jak miękka, mokra i brunatna zgnilizna.

W wielu sadach najgroźniejszą chorobą jest gorzka zgnilizna jabłek. Jest to choroba wywoływana przez kilka gatunków grzybów z rodzaju Neofabrea, które dawniej nazywały się Pezicula. W okresie przedzbiorczym do infekcji dochodzi poprzez otwarte przetchlinki. Pierwsze objawy choroby widoczne są dopiero w czasie przechowywania, kiedy jabłka są już dojrzałe. Po przeniesieniu owoców do warunków „pokojowych” (temperatura 15 °C), następuje bardzo szybki proces dojrzewania owoców i pojawia się duża ilość plam gnilnych, zwłaszcza na odmianach podatnych. Najbardziej podatnymi odmianami na gorzką zgniliznę owoców są: ‘Golden Delicious’, ‘Ligo’l, ‘Pinova’, ‘Szampion’, ‘Rubin’, ‘Elstar’, ‘Ariwa’, ‘Gala’, ‘Elise’.

Dokończenie: http://vademecum.cropscience.bayer.com.pl

Powiązane artykuły

X