W nocy z niedzieli (16.04) na poniedziałek (17.04) wystąpiły pierwsze przymrozki w tym roku. Temperatura spadła do -5 stopni C, odczuwalna temperatura była jeszcze niższa. Temperatury poniżej 0 utrzymywały się przez długi czas, w wielu regionach kraju już od północy, aż do godzin porannych. Co gorsza na kolejne dni prognozy pogody nie są optymistyczne, zapowiadane są kolejne noce z przymrozkami, nawet do minus 3-5 stopni C.

Pierwsze przymrozki poczyniły już duże żniwo wśród drzew owocowych, oczywiście w zależności od gatunku, odmiany i stanowiska. W jabłoniach w niektórych lokalizacjach przemrożone są pąki królewskie, a są rejony, gdzie straty są znacznie większe. Na tą chwilę ciężko jest je jednoznacznie ocenić, będzie to możliwe dopiero w terminie późniejszym, tym bardziej że to jeszcze nie koniec przymrozków. Obecnie wiadomo, że najbardziej ucierpiały rośliny pestkowe. Czereśnie były praktycznie w pełni kwitnienia, dlatego tam straty są największe, i sięgają nawet 90-100%.

Jeśli chodzi o zabiegi regeneracyjne po przymrozkach, to każdy z Państwa musi ocenić indywidualnie stopień uszkodzeń, oraz to w jaki sposób podejść do tych zabiegów. Patrząc na najbliższą prognozę pogody, to możliwość przeprowadzenia takich zabiegów pojawi się najprawdopodobniej dopiero pod koniec tygodnia, albo nawet dopiero na początku przyszłego, po przejściu fali przymrozków. Bardzo dobrym rozwiązaniem będą produkty zawierające kompleksy z alg morskich, które mają dużą zdolność do stymulowania procesów regeneracyjnych u roślin, wynikającą z ich cech osobniczych, ponieważ w naturze same żyją w bardzo trudnych warunkach środowiskowych.

My jako firma Timac Agro zalecamy zastosowanie preparatu Fertileader Vital-954 w dawce 5 l na ha. Produkt ten zawiera kompleks na bazie wyselekcjonowanych alg morskich SEACTIVE, aminokwasy oraz składniki pokarmowe, azot, fosfor, potas oraz  6 mikroelementów.

Mateusz Nowacki

 

Ostatnie ogłoszenia

Partnerami portalu są: synthos agroactivtimac agro