KOMUNIKAT SKS 5 2017-04-24

 

SYSTEM KOMUNIKATÓW SADOWNICZYCH
Zalecenie agrotechniczne i ochrony roślin opracowane przez firmę PUH Chemirol w oparciu o program doradczy FruitAkademia. System SKS realizowany jest przy współudziale władz samorządowych gmin: Belsk Duży, Błędów, Goszczyn, Góra Kalwaria, Grójec, Jasieniec, Magnuszew, Mogielnica, Chynów, Pniewy, Sadkowice, Tarczyn, Warka, Wilga.

PARCH JABŁONI
W najbliższych dniach 25-27 kwietnia zapowiadane są intensywne opady deszczu. Jeśli prognozy potwierdzą się wysiewy mogą doprowadzić do rozwoju znaczących infekcji. Dlatego wskazane jest zastosowanie środków o charakterze zapobiegawczym np. Delan 700 WG (0,75 kg/ha) solo lub w mieszaninie z preparatem wspomagającym ochronę np. Prevent P 1,5 l/ha. Jeśli występuje problem z mączniakiem jabłoni można również zastosować gotowe mieszaniny np. Flint Plus 64 WG lub Tercel 16 WG.

RAK BAKTERYJNY
Wysoka wilgotność utrzymująca się przez znaczną część dnia i uszkodzenia spowodowane przymrozkami stanowią idealne warunki do rozwoju bakterii Pseudomonas, sprawcy raka bakteryjnego. W uprawach czereśni i wiśni oraz pozostałych pestkowych zalecamy kontynuację ochrony zapobiegawczej jednym z preparatów miedziowych np. Miedzian 50 WP w dawce 1,5 kg/ha.

ZWÓJKÓWKI LIŚCIOWE/MSZYCE
Okres ocieplenia spodziewany pod koniec tygodnia to również doskonałe warunki dla rozwoju szkodników. Biorąc pod uwagę, że pierwsze pokolenia gąsienic rozwijają się w fazie różowego pąka jabłoni, zalecamy wykonanie zabiegu zwalczającego, szczególnie w sadach, w których występowały problemy z tymi szkodnikami w ubiegłym sezonie: Sherpa 100EC 0,4 l/ha, Runner 240SC 0,4 l/ha. Pyretroidy zastosowane w okresie przed kwitnieniem, kiedy zimna aura ogranicza loty owadów zapylających przyczyni się do ograniczenia wczesnych pokoleń mszyc.

PORDZEWIACZ JABŁONIOWY/ŚLIWOWY
W sadach w których nie wykonano zabiegu mieszaniną oleju parafinowego i siarki, i są obecne osobniki dorosłe (liczna populacja szkodnika w ubiegłym sezonie) zalecamy wykonanie zabiegu w fazie różowego pąka / pierwszych otwartych kwiatów jednym z preparatów: Ortus 05 SC 1,5 l/ha. Przy dużej presji konieczne będzie powtórzenie zabiegu po 10-14 dniach. Po kwitnieniu użyteczne będą preparaty Envidor 240 SC 0,4 l/ha, Ortus 05 SC 1,5 l/ha, Koromite 10 EC/Milbeknock 10 EC 1 l/ha NAWOŻENIE DOLISTNE SADÓW Zalecamy dokarmianie dolistne mieszanką FruitAkademia na różowy pąk. Dostarczenie drzewom składników pokarmowych jest bardzo ważne tuż przed kwitnieniem, wpływa na jakość kwiatów i odpowiednie zawiązanie owoców. Po okresie chłodów dobrze jest podać roślinom gotowe związki budulcowe tj. aminokwasy. Dobrym rozwiązaniem jest tutaj produkt Megafol w dawce 2,5 l/ha.

Powiązane artykuły

X