Co możemy zrobić po przymrozkach? Polecamy

 

Pierwsze przymrozki za nami i jak pisałem wcześniej, poczyniły one straty w sadach. Tak naprawdę, dopiero teraz możemy podjąć jakieś działania regenerujące roślinę po tym stresie. Do tej pory rośliny znajdowały się w stanie uśpienia z powodu niskich temperatur panujących w dzień i w nocy. Fizjologiczne „zero” dla roślin wynosi 4 stopnie Celsjusza, jeśli średnia temperatura nie przekracza tej wartości, to soki komórkowe przestają krążyć w roślinie i zawiązki nie są odżywiane.

Temperatura na szczęście troszkę nam się podniosła, chociaż nie wiadomo na jak długo. Pojawiają się informacje, że chłody mogą jeszcze na krótko powrócić, pytanie czy przymrozki też? Można powiedzieć, że teraz rośliny na nowo budzą się do życia. Tak naprawdę, potrzebują na nowo wszystkich składników pokarmowych, ponieważ wykorzystały już rezerwy zgromadzone jesienią, a temperatura gleby jest zbyt niska aby zaczęły pobierać je z gleby. Dodatkowo bardzo niekorzystnie wpłynęło na nie załamanie pogody - przymrozki były dla nich ogromnym stresem energetycznym. Należy zatem dostarczyć roślinom zarówno Azotu, który korzystnie wpłynie na podziały komórkowe i pobudzi roślinę do życia, jak i Potasu, który wpłynie regenerująco na wiązki przewodzące i poprawi gospodarkę wodną rośliny, a z nią spowoduje lepszy przepływ składników pokarmowych. Nie zapominajmy o Fosforze, który jest nośnikiem energii, a ona będzie w najbliższym czasie bardzo potrzebna roślinom. Ponieważ przed nami kolejny stres energetyczny dla rośliny, a mianowicie kwitnienie, składnik ten będzie jeszcze ważniejszy. Dodatkowo nie zapominajmy o całej gamie mikroelementów, bo od nich w dużej mierze zależy sprawność metaboliczna rośliny i optymalny przebieg wielu ważnych procesów fizjologicznych.

Tak jak wspomniałem we wcześniejszym komunikacie, możemy teraz zastosować Fertileader Vital-954 w dawce 5 l na ha. Produkt ten zawiera kompleks na bazie wyselekcjonowanych alg morskich SEACTIV, oraz składniki pokarmowe: azot, fosfor, potas oraz  6 mikroelementów. Produkt ten będzie dobrym rozwiązaniem na ten okres, jest on prawdziwą „bombom” mineralną dla rośliny dostarczającą wszystkich potrzebnych składników pokarmowych po tych stresach. Tego roślinom teraz potrzeba, i słońca!

Mateusz Nowacki

Specjalista ds. Sadownictwa Timac Agro Polska

 

Powiązane artykuły

X