Brunatna zgnilizna wiśni

 

Wiśnie uprawia są przede wszystkim ze względu na odżywcze owoce, które nadają się zarówno do bezpośredniego spożycia, ale także są cennym surowcem dla przetwórstwa. Wiśnie, choć są łatwe w uprawie, to jednak są dość podatne na choroby. Jedną z najgroźniejszych chorób wiśni jest brunatna zgnilizna drzew pestkowych tzw. monilioza.

Choroba występuje powszechnie, niekiedy w bardzo dużym nasileniu. Najwrażliwszą odmianą jest ‘Northstar’, na której w wyniku infekcji kwiatów może dochodzić nawet do zamierania 70-80% pędów. W niektóre lata silnie uszkodzone mogą być również inne odmiany, w tym także ‘Kelleris’ ‘Łutówka’. Grzyb zimuje na porażonych, martwych kwiatostanach, pędach i zmumifikowanych owocach, które najczęściej pozostają w koronie drzewa. Tworzące się na nich zarodniki konidialne stanowią źródło infekcji dla rozwijających się kwiatów. Masowym infekcjom sprzyja wilgotna i ciepła pogoda w okresie kwitnienia. Typowymi objawami choroby są gwałtownie brunatniejące i zamierające kwiaty. Z porażonych kwiatów grzyb przerasta do pędów, powodując charakterystyczne zamieranie wierzchołków pędów. U podstawy porażonych, martwych pędów widoczne są często wycieki gumy. Choroba może znacząco obniżyć wielkość i jakość plonów oraz negatywnie wpłynąć na żywotność drzew. Ryzyko porażenia drzew można zminimalizować poprzez ograniczanie źródła infekcji poprzez usuwanie porażonych roślin, porażonych owoców i pędów, zapewnienie roślinom optymalnych warunków dla ich rozwoju, wykorzystanie naturalnej odporności roślin. Kiedy nie chemiczne metody ochrony przed moniliozą są zbyt mało skuteczne należy wykonać zabiegi  chemicznymi środkami ochrony roślin. 

W zależności od przebiegu warunków atmosferycznych, od początku fazy kwitnienia, gdy otwartych jest 10 % kwiatów do pełni fazy kwitnienia, gdy przynajmniej 50 % kwiatów jest otwartych (BBCH 61-65), zaleca się opryskiwać wiśnie środkiem  KAPTAN PLUS 71,5 WP.

Źródło: SynthosAgro

 

Powiązane artykuły

X