Wyszukiwarka

peter2Ochrona przed parchem jabłoni AD 2013 już się rozpoczęła. Walka z parchem jabłoni jest jak wojna, im mniej liczna armia przeciwnika, tym łatwiej ją zwyciężyć, dlatego nie wolno zapominać o zabiegach ograniczających potencjał choroby, jak rozdrabnianie, opryskiwanie, usuwanie liści z sadów jabłoniowych – przypomniał na spotkaniu w Kociszewie Peter van Arkel z Soska Konsulting.

Doradca podkreślił, że ochrona zapobiegawcza jest najpewniejsza i najbardziej bezpieczna. W Holandii stosowane są prawie wyłącznie środki zapobiegawcze i mimo dużych opadów udaje się nimi ochronić sady. Preparaty interwencyjne stosuje się wtedy, gdy sadownik nie zdąży wykonać zabiegu w terminie, a i wtedy nie należy zwlekać, aby strzępka grzyba nie wrosła głębiej w tkankę liścia. Dobre działanie interwencyjne do 96 godzin wykazuje Score. Podczas wilgotnej pogody można byłoby zastosować ciecz kalifornijską (działa interwencyjnie do 30 godzin), ale nie jest ona dopuszczona, więc nie wolno jej używać w produkcji konwencjonalnej. Ponadto może być fitotoksyczna.  

Od 5 lat w Holandii stosuje się coraz częściej modelowe rozwiązanie w czasie wyjątkowych sytuacji, tzw. stop-spray, czyli opryskiwanie przerywające kiełkowanie zarodników w połączeniu z dodatkowymi zabiegami. Stop-spray wykazuje dużą skuteczność, gdy zarodniki znajdujące się w kropli wody na liściu są dość podatne na działanie fungicydów kontaktowych i nie zdążyły jeszcze zainfekować tkanek. W Holandii stosuje się ten sposób nawet w czasie niewielkiego deszczu.  Ważne jest, aby szybko wykonać zabieg, zanim strzępki grzyba zaczną wrastać w tkankę. Przy średniej temperaturze 20 st. C mamy na to tylko 7 godzin.
Metoda kanapkowa (sandwich metode) to trzy zabiegi wykonane kolejno po sobie:
1./ zapobiegawczy przed deszczem lub stop-spray po jego zakończeniu,
2./ zabieg interwencyjny (Mythos, Chorus, Delan) krótko po wystąpieniu infekcji,
3./drugi zabieg interwencyjny w połączeniu z kontaktowym - wyjątkowo raz w sezonie, np. Score plus Delan – gdy infekcja jest wyjątkowo silna.

Więcej szczegółów – firma doradcza Soska Konsulting.

Ostatnie ogłoszenia

popup1