Jak ograniczyć znoszenie cieczy

znosz.cieczy3Uniknięcie strat cieczy użytkowej unoszonej poza pole podczas opryskiwania ma kilka pozytywnych rezultatów. Po pierwsze sadownik wykorzystuje w pełni zakupiony przez siebie środek ochrony roślin, a przy tym środowisko naturalne nie ulega zanieczyszczeniu. Poza tym ograniczamy przedostanie się cieczy do sąsiadujących upraw, czy miejsc publicznych. Znoszenia cieczy można uniknąć na kilka sposobów. Zapoznajmy się z nimi.

Przed wykonaniem każdego zabiegu należy ocenić ryzyko znoszenia cieczy i następnie dostosować do tego ryzyka odpowiednie techniki ograniczające znoszenie. Sadownik powinien określić odległość miejsca stosowania ś.o.r. od obszarów wrażliwych (kanałów wodnych czy innych upraw). Przede wszystkim zabiegi trzeba wykonywać w określonych warunkach pogodowych. Trzeba określić kierunek i prędkość wiatru, a także temperaturę i wilgotność powietrza. Należy też wziąć pod uwagę warunki polowe – wysokość roślin, gęstość, a także otoczenie obszaru, na którym będzie prowadzony zabieg np. czy znajduj się tam wiatrochron w postaci np. zarośli.

znosz.cieczy4Według zasad  Dobrej Praktyki (TOPPS-PROVADIS), w sąsiedztwie obszarów wrażliwych można wykonywać oprysk tyko podczas sprzyjających warunków pogodowych, na co składają się: wiatr wiejący w kierunku przeciwnym do upraw wrażliwych, prędkość wiatru poniżej 2,5 m/s, umiarkowana temperatura (poniżej 25oC), wilgotność powyżej 50%.

Jak ocenić prędkość wiatru przez obserwację zjawisk? Gdy wiatr jest już wyczuwalny na twarzy i widać drżenie liści – prędkość wiatru wynosi ok. 2-3 m/s. Gdy liście i gałązki poruszają się i można zaobserwować powiewanie flag – siła wiatru wynosi 4-5 m/s. Poruszanie się gałęzi wywoła wiatr o prędkości 6-7 m/s. Na stronie www.topps-drift.org można skorzystać z interaktywnych narzędzi do oceny ryzyka znoszenia.

Znoszenie ograniczymy przez dobór wielkości kropel. Należy pamiętać, że drobne krople, o wielkości poniżej 100 mikronów są bardzo podatne na znoszenie. Aby ograniczyć ilość drobnych kropel trzeba zastosować rozpylacze grubokropliste np. eżektorowe. Rozpylacze płaskostrumieniowe eżektorowe przy ciśnieniu 2-8 bar ograniczają znoszenie o 70-90% w porównaniu do rozpylaczy standardowych. Rozpylacze wirowe eżektorowe przy ciśnieniu 3-10 bar ograniczają znoszenie o 75% w porównaniu ze standardowymi rozpylaczami wirowymi. Duże krople dodatkowo lepiej penetrują w głąb upraw. Według zaleceń Dobrej Praktyki warto zamontować na opryskiwaczu wielokrotne korpusy rozpylaczy w celu szybkiej zmiany wielkości stosowanych kropel.

znosz.cieczy2W celu ograniczenia znoszenia sadownicy powinni wykorzystywać opryskiwacz deflektorowy lub z kierowanym strumieniem powietrza. Dzięki temu jest możliwość bardziej precyzyjnie regulować wykonanie oprysku w zależność od odległości i profilu koron drzew. Zmniejszenie odległości rozpylaczy od opryskiwanego obiektu zminimalizuje ryzyko znoszenia. Kolejny etap to właściwe dobranie wydatku rozpylaczy do potrzeb. Podobnie należy wyregulować wydatek strumienia powietrza dostosowując go do gęstości koron. Dzięki temu można ograniczyć znoszenie nawet o 50%.  Za pomocą kierownic powietrza można dopasować zakres działania strumienia powietrza do wielkości koron.  Szczególnie skuteczny w ograniczaniu znoszenia jest opryskiwacz tunelowy, który pozwala także na recyrkulację nie naniesionej na drzewa ciecz.

Powiązane artykuły

Skąd parch w sadzie?

Kluczowy moment sezonu

X