Mszyca wiśniowo-przytuliowa = Mszyca wiśniowa (Myzus cerasi)

Biologia
Jest to półkolista, błyszcząca mszyca o długości 1,8-2,4 mm. Bezskrzydłe samice są czarne, a larwy – brunatne. Jaja są owalne, czarne i błyszczące. Wiosną mszyca wiśniowo-przytuliowa żeruje na czereśni i wiśni, a latem na przytuli i przetaczniku. Zimują jaja na pędach w pobliżu pąków. Larwy wylęgają się w kwietniu. Po żerowaniu na pąkach przenoszą się na spodnią stronę liści oraz najmłodsze pędy. Na przełomie mają i czerwca pojawiają się uskrzydlone osobniki, które przelatują na przytulię lub przetacznik. Jednak część mszyc zostaje na wiśniach i czereśniach do końca sezonu. Jesienią uskrzydlone mszyce wracają na drzewa i składają jaja. Na wiśniach może rozwinąć się 10-13 pokoleń, a na czereśni 6-7 pokoleń tej mszycy.

Szkodliwość
Licznemu występowaniu mszycy wiśniowo-przytuliowej sprzyja wczesna, ciepła wiosna z opadami. W wyniku żerowania tej mszycy następują duże szkody w szkółkach oraz młodych nasadzeniach. Szkodnik ten tworzy kolonie w wierzchołkowej części młodego pędu. Jego wzrost zostaje zahamowany, a liście marszczą się i skręcają spiralnie, tworząc tzw. gniazda. Silnie uszkodzone liście zasychają i opadają. Pędy mają zahamowany wzrost i są mniej wytrzymałe na mróz.
Mszyca wiśniowo-przytuliowa żeruje także na szypułkach kwiatowych, ogonkach owoców oraz na samych owocach.

Zwalczanie
W celu określenia progu zagrożenia dla mszycy wiśniowo-przytuliowej, należy w okresie od kwietnia do lipca przeglądać zakończenia pędów na 50 losowo wybranych drzewach. Wówczas próg zagrożenia wynosi 1 drzewo z koloniami mszycy. Rozwój tego gatunku mszycy oraz zagrożenie z jej strony są powiązane z warunkami pogodowymi. W niektórych latach, mimo przekroczenia wartości progowej, mszyca nie stanowi dużego zagrożenia. Obecnie do zwalczania mszycy wiśniowo-przytuliowej zarejestrowane są następujące preparaty:
- Bulldock 025 EC,
- Calypso 480 SC,
- Jetstac 100 EC,
- Karate Zeon 050 CS,
- Kung-Fu 050 CS,
- Mospilan 20 SP,
- Pilar-Lambda-Cyhalotryna 050 CS.
Przed zastsowaniem w/w środków należy zapoznać się z etykietą-instrukcją stosowania dołączoną do opakowania.
 

Powiązane artykuły

Sadownicy polują

X