Nasionnica trześniówka (Rhagoletis cerasi)

Biologia
Nasionnica trześniówka jest muchówką o długości 5 mm, na jej półprzezroczystych ciemnych skrzydłach znajdują się poprzeczne przepaski. Na tułowi, pomiędzy nasadami skrzydeł, znajduje się żółta tarczka. Czoło głowy oraz przód głowy tego szkodnika jest żółty. Odwłok samic jest wydłużony, a na jego końcu znajduje się pokładełko. Larwa jest biała, beznoga o długości 4 mm, a bobówka słomkowożółta o długości 5 mm. Zimują poczwarki w bobówkach, w glebie, na głębokości 5 cm. Pierwsze muchówki opuszczają miejsca zimowania na przełomie maja i czerwca, gdy temp. wynosi +12°C. Wylot much trwa do końca czerwca. Składanie jaj rozpoczyna się po 7 dniach od wylotu i trwa przez około 30 dni – do połowy lipca. Jedna samica może złożyć 100-250 jaj. Nacina ona skórkę owocu i umieszcza w jego wnętrzu 1 jajo, a następnie znaczy powierzchnię feromonem owipozycyjnym, zabezpieczając w ten sposób owoc przed innymi samicami. Larwy wylęgają się po 10 dniach i żerują około 3 tygodnie. Po zakończeniu żerowania opuszczają owoc, spadają na ziemię i w wierzchniej warstwie gleby formują bobówkę, w której następuje przepoczwarczenie.  

Szkodliwość
Jest to groźny szkodnik czereśni i wiśni. Larwy nasionnicy powodują robaczywienie owoców. W miejscu złożenia jaja widać lekkie wklęśnięcie skórki owocu. Nasionnica trześniówka pojawia się w okresie pełni kwitnienia robinii pseudoakacji. Bardzo pomocne przy ustalaniu terminu wylotu są żółte tablice lepowe. Suma temperatur efektywnych – mierzona w glebie na głębokości 5 cm, potrzebna do wylotu much wynosi 320°C – ponad temperaturę zera fizjologicznego +7°C. Termin wylotu much nasionnicy trześniówki można również ustalić na podstawie hodowli larw umieszczonych w doniczkach z ziemią, osłoniętych od góry gazą i pozostawionych w sadzie do następnego roku. Chłodna i deszczowa pogoda w czasie lotu much znacznie utrudnia składanie jaj samicom, a susza i upały w czasie dojrzewania owoców powodują zaskorupienie się gleby oraz uniemożliwiają wejście larw pod jej powierzchnię. Natomiast deszczowa pogoda w czasie dojrzewania owoców ułatwia larwowm zakończenie rozwoju oraz zagrzebanie się w ziemi. Obok Rhagoletis cerasi – nasionnicy trześniówki, groźnym szkodnikiem czereśni i wiśni jest także Rhagoletis cingulata – jest bardziej groźna od nasionnicy trześniówki, gdyż 1 samica może złożyć do 300 jaj, a larwy wylęgają się znacznie szybciej niż Rhagoletis cerasi.

Zwalczanie
W celu określenia progu zagrożenia dla Rhagoletis cerasi oraz Rhagoletis cingulata jest zawieszanie żółtych tablic lepowych i ich przeglądanie co 2 dni od końca maja do początku lipca. Próg zagrożenia wynosi średnio 2 muchówki na 1 pułapkę.  
Obecnie do zwalczania nasionnicy trześniówki zarejestrowane są następujące preparaty:
- Acetamip 20 SP,
- Alpha Gold 100 EC,
- Bulldock 025 EC,
- Calypso 480 SC,
- Fastac 100 EC,
- Golden Alpha 100 EC,
- Jetstac 100 EC,
- Mospilan 20 SP,
- Sumitox 20 SP,
- Tak Tak 100 EC,
- Viper 20 SP.
Przed ich zastosowaniem należy zapoznać się z etykietą-instrukcją stosowania dołączoną do opakowania.
 

Powiązane artykuły

X