Pryszczarek gruszowiec (Dasyneura piri)

Biologia
Jest to muchówka z rodziny pryszczarkowatych o ciemnym, brązowoczarnym ciele, o długości około 2 mm. Jaja są białe i wydłużone. Larwy są walcowate, białe, beznogie i skaczące. Zimują  larwy w kokonach ziemnych. Dorosłe owady wylatują w maju. Następnie samice po wylocie składają jaja w fałdy rozwijających się, wierzchołkowych liści. Po 4 dniach wylęgają się larwy, które żerują przyssane do brzeżnej części liścia i powodują zahamowanie jego rozwoju oraz deformację. Po skończonym żerowaniu larwy spadają  na ziemię, zagrzebują się i przepoczwarczają. W ciągu sezonu wegetacyjnego może pojawić się 3 pokolenia pryszczarka gruszowca.

Szkodliwość
W wyniku żerowania pryszczarka gruszowca, liście na wierzchołkach młodych przyrostów oraz na odrostach korzeniowych nie rozwijają się, a ich brzegi zawijają się do środka, robią się kruche i czasem czernieją. Wewnątrz zdeformowanych liści żerują liczne białe larwy. Pryszczarek gruszowiec co roku żeruje na tych samych drzewach.

Zwalczanie
Aby określić próg szkodliwości dla tego agrofaga, należy w okresie maja i czerwca, w młodych sadach przeglądać systematycznie wierzchołkowe liście na 20 losowo wybranych drzewach. Próg szkodliwości wynosi 10% uszkodzonych liści wierzchołkowych. W celu ograniczenia występowania pryszczarka gruszowca wskazane jest także usuwanie i niszczenie odrostów korzeniowych, na których występują zdeformowane liście. Obecnie do zwalczania tego szkodnika zarejestrowany jest preparat Movento 100 SC. Przed jego zastosowaniem należy zapoznać się z etykietą-instrukcją stosowania dołączoną do opakowania.
 

Powiązane artykuły

X