Prognoza pogody a zabiegi ochronne

ES prognoza pogodyPrzeprowadzanie oprysków chemicznych w uprawach sadowniczych to w obecnych czasach najskuteczniejsza forma ochrony roślin przed rozmaitymi zagrożeniami. Niestety zabieg wykonany w nieodpowiednim momencie może być niebezpieczny dla zdrowia oraz generować niepotrzebne koszty.

Planując zabieg trzeba pamiętać o prognozie pogody. Największe zagrożenia klimatyczne podczas przeprowadzania zabiegu, to wiatr, opady deszczu oraz temperatura. Wiatr powoduje znoszenie cieczy, co może zagrażać innym roślinom, a także powodować zagrożenie dla zdrowia ludzi. Powoduje również ewidentne straty środka i obniżenie skuteczności oprysku. W przypadku wystąpienia opadu deszczu krótko po wykonaniu zabiegu, istnieje prawdopodobieństwo, że zastosowany preparat zostanie zmyty zanim wniknie do obiektu. Co oczywiście również obniży skuteczność. Z kolei zbyt wysoka temperatura sprzyja procesowi odparowywaniu wody z kropel cieczy roboczej wydostającej się z rozpylaczy.

Wielkość kropli ma zasadnicze znaczenie zarówno we wspomnianym procesie znoszenia cieczy roboczej (mniejsze krople łatwiej ulegają temu zjawisku, duże – trudniej), jak również w przypadku wysokich temperatur. Z kolei o tym jakiej wielkości kropla osiądzie na obiekcie decydują rozpylacze. Ich zły dobór może przyczynić się do powstawania efektu znoszenia. Z drugiej strony część z nich jest w stanie niwelować znoszenie w przypadku na przykład wietrznej pogody (oczywiście w granicach rozsądku). Podczas wyboru rozpylaczy należy kierować się rodzajem zwalczanego organizmu, stosowanego preparatu oraz warunkami atmosferycznymi.

Dzieląc rozpylacze ze względu na zasadę działania można wyróżnić rozpylacze ciśnieniowe (m.in. płaskostrumieniowe, wirowe), pneumatyczne oraz rotacyjne. Na rodzimych polach najczęściej stosowane są modele z tej pierwszej grupy. Najważniejsza konsekwencja budowy rozpylacza, która przekłada się na właściwości antyznoszeniowe, to wspomniana wielkość wytwarzanej kropli. Wielkość kropel jest uzależniona od ciśnienia cieczy, budowy rozpylacza oraz samej szczeliny wytryskowej.

Mając świadomość problemu znoszenia cieczy producenci rozpylaczy udostępnili modele antyznoszeniowe oraz eżektorowe. W tym pierwszym przypadku w rozpylaczach montowane są specjalne wstępne kryzy, które ograniczają powstawanie kropel najdrobniejszych. Są to rozpylacze, które pracując przy względnie wysokim ciśnieniu wytwarzają mniej kropel podatnych na znoszenie.

Z kolei rozpylacze eżektorowe wytwarzają największe krople, które są najmniej podatne na znoszenie. Ich zasada działania opiera się na wykorzystaniu zasysanego powietrza i mieszaniu go z cieczą roboczą. Podczas tego procesu krople są napowietrzane (mają powietrze we wnętrzu), przy czym po zderzeniu się z rośliną rozpadają się na mniejsze. Rozpylacze te pracują przy wyższych ciśnieniach w związku z tym krople mają wyższą prędkość co również sprzyja właściwościom przeciwznoszeniowym.

W sadownictwie w celu przeciwdziałania efektowi znoszenia stosowane są m.in. rozpylacze antyznoszeniowe, rozpylacze wirowe eżektorowe o pustym stożku, jak i rozpylacze eżektorowe płaskostrumieniowe.

Powiązane artykuły

X