Pilarki sadownicze

W związku usuwaniem starych nieproduktywnych sadów, czasem także przebudową koron drzew,

sadownicy zmuszeni są do używania pilarek spalinowych zwanych piłami. Jak użytkować pilarki, jakie trzeba zachować zasady BHP przy pracy i obsłudze?

Pilarka jest to urządzenie wykorzystywane nie tylko w sadach, ale głównie w leśnictwie, także w gospodarstwach domowych. Dobór odpowiedniego modelu przy tak bogatej ofercie producentów nie jest łatwy. Oferta pilarek na rynku polskim jest różnorodna. Ich budowa, rodzaj napędu (spalinowy bądź elektryczny) i wyjątkowe rozwiązania (np. na wysięgniku) pozwalają na wybór najlepszej dla danego rodzaju prac. Największym uznaniem wśród sadowników-użytkowników tych urządzeń cieszą się firmy: Stihl, Husqvarna, Makita, Alpina, Solo, Echo, Nac, Oleo-Mac.

Przy pracach cięcia pielęgnacyjnego w sadzie najlepiej sprawdzają się pilarki lekkie, ale o dość dużej mocy. Ich ergonomiczność, funkcjonalność, zabezpieczenie przed odbiciem w trakcie pracy, niski poziom drgań sprawia, że praca nimi jest bezpieczna. Najważniejszymi parametrami, które należy przyjąć przy ich zakupie, to waga, moc oraz dostępność części zamiennych i serwis. Masa pilarki wykorzystywanej w sadownictwie powinna wynosić maksymalnie do 4,5 kg, moc wystarczająca do pracy od 1–2,5 KM, długość prowadnicy 25–35 cm. Ceny pilarek spalinowych o wyżej wymienionych parametrach są zależne od marki i wyposażenia.

Pilarki firmy Husqvarna przy napędzie spalinowym, wykorzystywane w sadach kosztują od 740 do 1500 złotych, np. uniwersalna pilarka ważąca 3 kg z mocą 1,3 KM kosztuje 1250 złotych, natomiast przy napędzie elektrycznym (wykorzystywane w gospodarstwie domowym) cena pilarek wynosi od 370 do 900 złotych, pilarki na wysięgniku tej firmy osiągają ceny 2390–2995 złotych.

Firma Stihl oferuje pilarki spalinowe sadownicze, których cena wynosi od 649 do 1500 złotych, np. uniwersalna pilarka ważąca 3 kg z mocą 1,8 KM kosztuje 1200,00 złotych. Cena pilarek elektrycznych tej firmy przydatnych w pracach gospodarstwie domowym o mocy 1,4KW–1,8KW oscyluje wokół 649–900 złotych.

Firma Makita posiada w swojej ofercie pilarki o podanych wyżej parametrach w cenie 749–1300 złotych, (zużywa 0,5 l paliwa na 30 min pracy).

Firma Alpina oferuje pilarki spalinowe w cenie 650–1398 złotych, a inna firma Solo poleca pilarki spalinowe o podobnych parametrach w cenie 695–1515 złotych.

Firma Echo proponuje podobne urządzenia w cenie 1000–1200, natomiast cena pilarki na wysięgniku tej firmy wynosi 2199 złotych.

Firma Nac zachęca do zakupu pilarek spalinowych przy wybranych parametrach w cenie 420–488 złotych.

Firma Oleo - Mac poleca pilarki spalinowe w cenie 700–1600 złotych.

Łatwość obsługi w czasie pracy powinna być cechą każdej pilarki. Użytkownik powinien bez problemów wymienić poszczególne uszkodzone elementy. Widoczne parametry stanu paliwa podczas pracy umożliwiają obserwację pozostałej ilości. Praca z pilarką wymaga właściwego osprzętu oraz ubrania ochronnego (buty, spodnie, bluza), które nie krępują ruchów, konieczne są także nauszniki oraz osłona twarzy. Zagrożenie wypadkiem w czasie użytkowania jest duże i dlatego niezbędne jest przeszkolenie operatora pilarki. Każdorazowo przed pracą należy sprawdzić: zbiorniki z płynami eksploatacyjnym (paliwo oraz olej do smarowania prowadnicy i łańcucha). Również w przypadku nieużytkowania przez dłuższy czas, trzeba zadbać o paliwo, ponieważ po dłuższym okresie spoczynku maszyny paliwo paruje, dlatego konieczne jest jego uzupełnienie w gaźniku (w przypadku pilarek spalinowych). Sprawdzeniu powinien podlegać również naciąg łańcucha. Po pracy należy pilarkę oczyścić z trocin, również sprawdzić stan prowadnicy i łańcucha, bowiem prowadnica oraz łańcuch należą do elementów najszybciej się zużywających. Obowiązkowo po skończonej pracy należy założyć plastikową osłonę na te elementy pilarki, jest to ważne ze względów BHP, oraz skutecznie zabezpiecza przed ewentualnym uszkodzeniem.

W rejonie grójecko-wareckim można zarówno zakupić, jak i również naprawić, bądź dokonać przeglądu pilarek w wielu punktach. Przeważnie są to sklepy z akcesoriami ogrodniczymi. Personel tych sklepów udziela użytkownikom wszelkich informacji na temat ich użytkowania. W sklepie Ogrodniczym w Grójcu w którym można zakupić, jak i dokonać napraw konserwacji pilarek firmy Husqvarna, natomiast pilarkami firmy Stihl zajmuje się m.in. sklep ogrodniczy w Nowym Mieście n. Pilicą i Grójcu. W ofercie sklepów można znaleźć pilarki innych firm.

W sadzie, gdzie dokonuje się karczowania drzew, pozytywną opinię ma pilarka firmy Alpina.

Źródło: Materiały informacyjne i cenowe: Groder Dealer Husqvarna w Grójcu, Centrum Ogrodnicze w Nowym Nieście, Techsad Bis w Grójcu, http://amilesko.rze.p, www.cylex.pl/firmy/ogród-serwis-sc--gajda-k-j--10923931.html, www.nac.com.pl/produkty.html

Ąutrorka: mgr inż Ewa Mianowska

 

Powiązane artykuły

X