Wyszukiwarka

Aktualne ceny owoców

Skup Owoców MD-Macierzyński - Gośniewice
Jabłka przemysł 0,75
​Suchy przemysł 0,85
Gruszka przerywka 0,70
Firma MBF - Góra Kalwaria
Jabłko do obierania +70 stary zbiór 0,90
Jabłko do obierania + 70 nowy zbiór 1,10
Malina do mrożenia 5,00
Truskawka do mrożenia kl2  3,00
Borówka do mrożenia kl2  6,00
Rynek Hurtowy Bronisze
Celesta 2,33
Piros 2,00
Paulared 2,10
Delikates 2,00
Antonówka 2,85
Maliny 10,00
Śliwki 4,00
Porzeczki czerwone 10.00
Truskawki 10.00
Borówki 17.00
Węgierka 4.50
Śliwki wielkoowoc. 5.00
Brzoskwinie 3.50
Gruszka Klapsa 5.00
Gruszka Lukas 4.50

Peter van Arkel podczas Europejskiego Święta Jabłka w Obrazowie mówił, że w Holandii po zbiorze wykonuje się dodatkowe zbiegi ochronne.

Podyktowane jest to restrykcyjnymi normami zawartości pozostałości i obawą przed ich przekroczeniem. Jesień lub okres przed kwitnieniem drzew owocowych to najbezpieczniejszy termin na wykonanie zabiegów, zwłaszcza na szkodniki, z kórymi walka jest utrudniona.
W Holandii obserwuje się duży problem z bawełnicą korówką. W Niemczech i Wielkiej Brytanii zaleca się wykonanie zabiegów pirimifosem po zbiorze owoców w celu zwalczenia tego szkodnika. W Polsce nie jest on polecany w Programie Ochrony Roślin Sadowniczych.
W tym czasie można też podjąć próby zwalczenia raka drzew owocowych. W Polsce jest dostępny tani i skuteczny przy odpowiedniej temperaturze fungicyd – Horizon – dobrze radzi sobie z tą chorobą kory drzew owocowych. Działa porównywalnie jak środki miedziowe i Topsin. Zastosowanie Horizonu na raka drzew owocowych po zbiorze nie wstrzymuje rozkładu opadłych liści, co jest ważne w profilaktyce parcha jabłoni. Inne preparaty mogą zahamować ten proces.
W krajach europejskich stosowany jest również podchloryn sodu, znany środek dezynfekcyjny do obór i wody. Zabija bakterie Psuedomonas powodujące raka bakteryjnego drzew owocowych, a także zarodniki Nectria sprawcy innego raka drzew owocowych. Popularny środek dezynfekcyjny doskonale sprawdza się w sadzie, specjalnie w uprawie gruszy.  
W niektórych krajach stosuje się także etefon po zbiorze, aby wzmocnić pąki kwiatowe. Liście opadają wcześniej i rozkładają się lepiej.
 

Multimedia

17.08.01 FruitSmart

Najnowsze komentarze

Ostatnio na forum

Sadownicy polują

Projekt strony Sitte.pl

popup1