„Organika” nowym pomysłem na produkcję?

 

W piątek, 24 marca odbyło się drugie już spotkanie z serii „Organika alternatywą w produkcji owoców na dziś”, mające na celu zapoznanie sadowników z tajnikami produkcji organicznej. Organizatorem warsztatów jest ArgoNatural, Microlife oraz Globsad, a mają one miejsce w Cydrowni (Błędowskie Rosy). Ideą pomysłodawców spotkań, Pana Jarosława Jakubczyka i Dominika Poszywała, jest rozpropagowanie sposobu produkcji owoców, który dąży do minimalizacji zabiegów chemicznymi środkami ochrony roślin. Taka działalność może przekształcić się, oczywiście, w produkcję czysto ekologiczną, ale nie musi, ponieważ Panowie propagować ją będą pod marką „Naturalnie Polskie”.

Tym razem gościem specjalnym była prof. Ewa Solarska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Prelegentka opowiedziała przybyłym o nawożeniu roślin sadowniczych. Wykład skupiał się przede wszystkim na zagrożeniach płynących z niewłaściwego stosowania azotu mineralnego. Profesor Solarska mówiła także o wzmacnianiu właściwości probiotycznych mikroorganizmów, czyli wykorzystaniu fermentowanych ekstraktów roślinnych. Do takiego celu najczęściej wykorzystuje się wrotycz, mniszek lekarski, mlecz polny, skrzyp oraz pokrzywę. Pani Solarska wskazała pozytywne działanie preparatu z wrotyczem w zwalczaniu pędraków. Omówione zostały również korzyści płynące ze stosowania nawozów naturalnych.

Głos zabrał również inż. Adrian Piotrowski, który mówił o konieczności wykonywania analizy gleby, która pokaże jej odczyn pH, wskaże zawartość mikro i makro elementów, pozwoli określić zapotrzebowanie na wapń, zbada poziom próchnicy. Bardzo często okazuje się na przykład, że poziom chociażby fosforu oraz potasu w większości profesjonalnych sadów jest na poziomie optymalnym lub zbyt wysokim. Pan Piotrowski przypomniał także, że w momencie, kiedy zawartość potasu, magnezu jest zbyt duża, wapń nie będzie pobierany we właściwy sposób. Przedstawiona została również oferta ArgoNatural – analiza gleby wykonywana profesjonalnym automatem – MUBU 1.0 Expert, który sterowany dokładnym sygnałem GPS dokonuje około 20 nakłuć w różnych miejscach badanych kwater. Dzięki temu pobierana jest jednorodna próba gleby na stałych głębokościach. Próba zbiorcza kierowana jest do akredytowanej Okręgowej Stacji Chemiczno Rolniczej.

O sprawach bieżących w sadach opowiedział doradca sadowniczy ArgoNatural mgr inż. Dominik Poszywała, który wskazał, że jeżeli wiosną wystąpią sprzyjające rozwojowi parcha warunki, będziemy musieli przyłożyć baczną uwagę do oprysków ochronnych, ponieważ nastęna z kolei zima nie wymroziła jego zarodników.

 

IMG_8778
IMG_8781
IMG_8782
IMG_8786
IMG_8789
IMG_8791
IMG_8811
IMG_8813
IMG_8814
IMG_8816
IMG_8821
IMG_8830
IMG_8832
IMG_8833
IMG_8836
IMG_8837
IMG_8839
IMG_8844
IMG_8846
IMG_8849
IMG_8853
IMG_8859

 

Powiązane artykuły

X