Biologia
Brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych poraża głównie owoce jabłoni i gruszy. Wokół miejsca infekcji powstają brunatne, szybko powiększające się plamy gnilne. W obrębie plam tworzą się sporodochia w kształcie żółtokremowych brodawek. Z czasem zgnilizna ta obejmuje całe owoce, które marszczą się, kurczą i opadają bądź pozostają na drzewie. Następnie owoce wysychają i zamieniają się w twarde, przerośnięte grzybnią tzw. mumie. Czasem porażone owoce przyklejają się do pędów drzew. Rozwojowi brunatnej zgnilizny drzew ziarnkowych sprzyja wysoka temperatura i wilgotność. Wówczas dochodzi również do porażenia kwiatów, krótkopędów i gałęzi jabłoni oraz gruszy. Porażone kwiaty brunatnieją, gniją i zamierają, a na krótkopędach i pędach pojawiają się nekrotyczne plamy pokryte sorodochiami. Silnie porażone pędy zamierają powyżej miejsca infekcji.

Szkodliwość
Patogen zimuje w grzybni na porażonych owocach oraz na pędach drzew. W ciągu lata występuje kilka generacji konidiów, które są poważnym zagrożeniem dla pędów oraz rozwijających się owoców. Brunatna zgnilizna owoców wnika przez uszkodzoną skórkę  oraz przez przetchlinki na owocach. Porażeniu owoców sprzyja także uszkodzenie owoców przez grad.

Zwalczanie
W celu zapobiegania występowania brunatnej zgnilizny drzew ziarnkowych wskazane jest zbieranie i niszczenie porażonych owoców oraz wycinanie chorych pędów drzew. Należy też zwalczać owady, które uszkadzają skórkę owoców, np. owocnicę jabłkową, owocówkę jabłkóweczkę oraz zwójki. Obecnie do ograniczania występowania brunatnej zgnilizny drzew ziarnkowych zarejestrowany jest fungicyd Sadoplon 75 WP, którego substancją czynną jest tiuram – 75%.  Jest to preparat kontaktowy, który należy stosować w dawce 4,5 kg/ha po kwitnieniu drzew owocowych, w okresach wilgotnej pogody, co 10-14 dni. Przed zastosowaniem tego preparatu należy zapoznać się z etykietą-instrukcją stosowania dołączoną do opakowania.
 

Powiązane artykuły

X