PARCH JABŁONI Obecnie najlepszą metodą ochrony w sadach, w których obecne są plamy parcha jest systematyczne (co 5-7 dni) zabezpieczanie młodych przyrostów preparatami zapobiegawczymi (Delan, Kaptan).
Nie zalecamy stosować preparatów interwencyjnych z tej samej grupy chemicznej częściej niż 2 razy w sezonie. Szczególnie w przypadku sadów gdzie obecne są plamy parcha, wielokrotne stosowanie preparatów interwencyjnych może szybko doprowadzić do powstawania ras odpornych parcha jabłoni.

SZARA PLEŚŃ
Panujące warunki pogodowe sprzyjają rozwojowi szarej pleśni w uprawach truskawek. Z uwagi na wysoką presję ze strony choroby zalecamy w pierwszych dogodnych warunkach wykonanie zabiegu jednym z poniższych preparatów:
Mythos 300 SC 2,5 l/ha
Signum 33 WG 1,8 kg/ha
Switch 62,5 WG 0,8 kg/ha
Wymienione powyżej preparaty wykazują działanie interwencyjne.

ZAMIERANIE PĘDÓW MALIN
Choroba ta z roku na rok czyni coraz większe spustoszenia na plantacjach malin. Pąki nie rozwijają się jak powinny, kora na pędach łuszczy się, a rośliny zaczynają zamierać tuż po wejściu w owocowanie. Zalecamy systematyczne opryskiwanie (co ok. 10 dni) jednym z poniższych preparatów:
Rovral Aquaflo 500SC 1,5-2l/ha
Signum 33 WG 1,8 kg/ha
Switch 62,5 WG 0,8-1 kg
Sadoplon 75WP 3 kg/ha – opryski tym preparatem mają działanie wyłącznie zapobiegawcze i będą skuteczne jedynie przy mniejszej ilości opadów.

IMG 0572 2NASIONNICA TRZEŚNIÓWKA i Rhagoletis cingulata
Po ociepleniu zalecamy rozpoczęcie ochrony przeciwko nasionnicy trześniówce, aby zabezpieczyć owoce przed występowaniem szkodnika, należy wykonać w ciągu sezonu nawet do kilku zabiegów w odstępach 7 – 10 dni  (dłuższe odstępy jeśli jest chłodno). Zalecamy preparaty:
Calypso 480 SC 0,1-0,15 l/ha
Mospilan 20 SP 0,125 kg/ha
Fastac 100 EC 0,18-0,18 l/ha
Liczba zabiegów uzależniona od terminu dojrzewania owoców.

PODTOPIENIA SADÓW
W sadach już owocujących oraz w kwaterach posadzonych w tym sezonie utrzymująca się woda jest bardzo niebezpieczna dla roślin. W trakcie wegetacji nadmiar wody jest o wiele groźniejszy niż zimą (w okresie bezlistnym). W obecnej fazie wegetacji zatopione korzenie roślin gatunków sadowniczych obumierają nawet po kilku dniach zatopienia. Zalecamy wszystkimi dostępnymi metodami wyprowadzać wodę z podtopionych sadów (np. wypompować, wykopać rowki odpływowe).

System Komunikatów Sadowniczych – SKS –zalecenia agrotechniczne i ochrony roślin opracowane przez
Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka Sp. z o.o., w oparciu o program doradczy FRUIT AKADEMIA.
System SKS realizowany jest przy współudziale władz samorządowych gmin: Belsk Duży, Błędów, Goszczyn, GóraKalwaria, Grójec, Jasieniec, Magnuszew, Mogielnica, Chynów, Pniewy, Sadkowice, Tarczyn, Warka, Wilga.

Powiązane artykuły

Walczymy z przymrozkami

PRZYMROZKI – co przed?

Kwitnienie zaskoczyło sadowników

X