parchnalisciuPARCH JABŁONI W wielu sadach widoczne są świeże plamy parcha jabłoni. Nawet nocna rosa sprzyja infekcjom wtórnym. Najlepszą metodą walki z przenoszeniem się parcha na młode zawiązki jest systematyczne stosowanie preparatów zapobiegawczych (np. Kaptan, Delan).

Celowe jest również stosowanie preparatu Kendal w dawce 2 l/ha na przemian z fungicydem zapobiegawczym. Stosowanie produktów stymulujących odporność, takich jak Kendal, skutkuje znacznym spadkiem infekcji wtórnych w sadach jabłoniowych w drugiej części sezonu, a ponadto pozwala ograniczyć pozostałości substancji aktywnych w owocach.

CZAS ROZPOCZĄĆ DOKARMIANIE WAPNIEM W celu poprawienia jakości owoców należy rozpocząć nawożenie produktami wapniowymi. Generalnie zaleca się wniesienie w ciągu sezonu około 25 kg wapnia na ha (w przeliczeniu na tlenek wapnia). W obecnym okresie optymalnym rozwiązaniem jest stosowanie formułowanych produktów wapniowych np. Amiwap. Wapń w tym produkcie jest skompleksowany aminokwasami. Produkt jest bezpieczny przy stosowaniu nawet w wysokich temperaturach (powyżej 25°C). Należy stosować 2,5 l/ha.

Z prostymi nawozami wapniowymi (saletra wapniowa oraz chlorek wapnia) należy postępować ostrożnie w przypadku wyższych temperatur (szczególnie jeśli w ciągu następnych dni po zabiegu utrzymuje się temp powyżej 23°C).Aby zwiększyć ich przyswajalność do każdego zabiegu należy dodać Megafol 1l/ha.

Coraz bardziej popularne stają się produkty nawozowe zawierające wapń w formie nanocząsteczek. Nawozy te charakteryzują się wyjątkowym rozdrobnieniem cząsteczek dzięki czemu przyswajanie przez rośliny składników z tego typu preparatów jest szybsze. Polecamy preparat NanoActiv w dawce 1,5-3 kg/ha lub NanoActiv Forte w dawce 4-5 kg/ha (dla wszystkich gatunków sadowniczych).

MSZYCE W niektórych sadach występują liczne kolonie mszyc – należy je zwalczać jednym z preparatów:     Pirimor, Calypso, Mospilan, Movento. Jeżeli liczebność mszyc jest niewielka, a w sadzie występują wrogowie naturalni można zrezygnować ze zwalczania, ale konieczne jest stałe monitorowanie sytuacji.

PRZĘDZIORKI W części sadów występują populacje przędziorków. Szkodnik ten występuje w bardzo zmiennym nasileniu w różnych miejscach. Często nawet w obrębie jednego gospodarstwa nasilenie szkodnika zależy od kwatery. W przypadku stwierdzenia przędziorków należy zastosować obecnie jeden z preparatów: Envidor, Zoom, Ortus, Nissorun.

System Komunikatów Sadowniczych – SKS –zalecenia agrotechniczne i ochrony roślin opracowane przez Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka Sp. z o.o., w oparciu o program doradczy FRUIT AKADEMIA. System SKS realizowany jest przy współudziale władz samorządowych gmin: Belsk Duży, Błędów, Goszczyn, GóraKalwaria, Grójec, Jasieniec, Magnuszew, Mogielnica, Chynów, Pniewy, Sadkowice, Tarczyn, Warka, Wilga.

Powiązane artykuły

Walczymy z przymrozkami

PRZYMROZKI – co przed?

Kwitnienie zaskoczyło sadowników

X