gruszkiMSZYCE
W obecnych warunkach kolonie mszyc mogą szybko przyrastać. W przypadku stwierdzenia szkodników zalecamy zastosować jeden z poniższych preparatów:
Pirimor 500 WG, Actara 25 WG, Calypso 480 SC, Mospilan 20 SP
Szczególnie polecamy Pirimor 500 WG ze względu na jego skuteczność w wysokich temperaturach oraz krótki okres karencji (7 dni).

WYBARWIENIE WCZESNYCH ODMIAN JABŁONI
W przypadku wczesnych odmian jabłoni warto zadbać o odpowiednie zaopatrzenie owoców w potas i fosfor aby uzyskać odpowiednie wybarwienie owoców. W tym celu zalecamy zastosować np. nawóz FruitAkademia na wzrost owoców II  w dawce 8 kg/ha oraz biostymulator Sweet w dawce 2,5 l/ha, poprawiający jakość owoców, w tym wybarwienie.

DOKARMIANIE PÓŹNYCH ODMIAN JABŁONI
W obecnym okresie warto kontynuować nawożenie jabłoni nawozami bogatymi w magnez, potas oraz fosfor. Zalecamy zastosować np. nawóz FruitAkademia na wzrost owoców I przemiennie z FruitAkademia na wzrost owoców II. Wymienione nawozy można łączyć z zabiegami fungicydowymi. Produkty z linii FruitAkademia stosowane zgodnie z zaleceniami są bezpieczne w stosowaniu nawet w okresach wysokich temperatur.

DOKARMIANIE WAPNIEM
Długi okres wysokich temperatur jest niekorzystny w odniesieniu do strategii dokarmiania owoców w wapń. Nie należy pomijać zabiegów wapniem przez dłuższy czas, gdyż ważna jest systematyczność podawania tych produktów. W przypadku długo utrzymujących się wysokich temperatur należy stosować produkty bezpieczne w takich warunkach np. Amiwap w dawce 2,5 l/ha lub Nano Active w dawce 1,5-3 kg/ha.

PODAWANIE POTASU
W sadach jabłoniowych i gruszowych gdzie spodziewane są obfite plony należy rozpocząć podawanie potasu. Pierwiastek ten podawany w okresie przedzbiorczym wpływa wyraźnie na zwiększenie wielkości owoców. W okresie około 5 tygodni przed zbiorem zalecamy podawać dokorzeniowo (najlepiej poprzez system fertygacji) nawozy bogate w potas np. Ferti FruitAkademia 16:5:35 w dawce 15-25 kg/ha na tydzień. Wyższe dawki podawać należy w przypadku oczekiwanych bardzo wysokich zbiorów.

SZARA PLEŚŃ W UPRAWACH MALIN
Trwające opady oraz wysokie temperatury nadal stwarzają idealne warunki dla rozwoju szarej pleśni  w uprawach malin. Z uwagi na wysoką presję ze strony choroby zalecamy kontynuowanie zabiegów jednym z poniższych preparatów:
Mythos 300 SC, Signum 33 WG, Switch 62,5 WG, Rovral Aquaflo 500 SC, Teldor 500 SC
Przypominamy o zwracaniu uwagi na okresy karencji.

Powiązane artykuły

Walczymy z przymrozkami

PRZYMROZKI – co przed?

Kwitnienie zaskoczyło sadowników

X