apple.jablka.e-sadownictwoZBIORY
W najbliższych dniach rozpoczną się już zbiory grusz odmiany Faworytka. Przewidujemy, że tegoroczne zbiory rozpoczną się wcześniej niż zazwyczaj. W związku z przyśpieszeniem pory dojrzewania ważne będzie systematyczne monitorowanie stanu dojrzałości owoców (test skrobiowy, jędrność, zawartość ekstraktu). Owoce przeznaczone do długotrwałego przechowywania muszą zostać zebrane w odpowiednim terminie.

CHOROBY PRZECHOWALNICZE
Utrzymujące się wysokie średnie dobowe temperatury oraz częste opady mogą spowodować znaczący wzrost presji parcha jabłoni. Warto w obecnym sezonie zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie owoców przed parchem przechowalniczym, ponieważ w wielu sadach widoczne są plamy na owocach i liściach. Na około dwa tygodnie przed zbiorem należy wykonać zabieg preparatem: Kaptan 50 WP w dawce 3 kg/ha

Aby zabezpieczyć owoce przed chorobami przechowalniczymi należy zastosować jeden zabieg (na 7 dni przed zbiorem) lub dwa zabiegi w przypadku zwiększonej presji chorobowej (14 i 7 dni przed zbiorem): Switch 62,5 WG w dawce 0,75 kg/ha lub Bellis 38 WG w dawce 0,8 kg/ha.

Można również wybrać preparat Zato 50 WG, zarejestrowany do jednokrotnego stosowania przeciwko chorobom przechowalniczym w terminie na 14 dni przed zbiorem owoców Zato 50 WG w dawce 0,2 kg/ha.

NAWOŻENIE DOLISTNE JABŁONI
Potwierdzają się obawy, że w obecnym sezonie mogą wystąpić problemy z przechowaniem owoców. W związku z tym  wskazane jest aby zadbać o nawożenie owoców produktami wapniowymi. W przypadku obaw co do stosowania chlorku wapnia w wysokich temperaturach, należy stosować preparaty zawierające wapń skompleksowany aminokwasami, np.: AMIWAP w dawce 2,5 – 7,5 l/ha, Wyższą dawkę stosować w okresie  trzech tygodni przed zbiorem owoców

W przypadku dogodnych warunków pogodowych (temperatury za dnia poniżej 20 °C) można zastosować chlorek wapnia w dawce 7 – 10 kg/ha. Aby zwiększyć efektywność dokarmiania wapniem do każdego zabiegu polecamy dodawać Megafol w dawce 1 l/ha.

W celu poprawy wybarwienia owoców po wykonaniu cięcia letniego należy wykonać opryskiwanie nawozami zawierającymi magnez i potas, np.: FruitAkademia na wzrost owoców I (nawóz można łączyć z zabiegami fungicydowymi).

System Komunikatów Sadowniczych – SKS –zalecenia agrotechniczne i ochrony roślin opracowane przez Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka Sp. z o.o., w oparciu o program doradczy FRUIT AKADEMIA. System SKS realizowany jest przy współudziale władz samorządowych gmin: Belsk Duży, Błędów, Goszczyn, Góra Kalwaria, Grójec, Jasieniec, Magnuszew, Mogielnica, Chynów, Pniewy, Sadkowice, Tarczyn, Warka, Wilga.

 

 

Powiązane artykuły

Regeneracja sadu po przymrozku

Walczymy z przymrozkami

X