IMG 8901JABŁONIE:  Wchodzimy w najważniejszy i zarazem najtrudniejszy etap ochrony jabłoni przed parchem. Właśnie po między fazami „zielonego pąka, różowego pąka a fazą kwitnienia bardzo często dochodzi do najsilniejszych infekcji. Zalecam regularne zabiegi zapobiegawcze, a jeśli zachodzi uzasadniona konieczność, ze skróconymi odstępami między zabiegami (nawet co 4-5 dni, w zależności od pogody i przyrostów liści). W okresie przedkwitnieniowym można zastosować ditiokarbaminiany np. ANTRACOL 70 WG, który w swoim składzie zawiera jony cynku, tak potrzebne roślinom właśnie w warunkach stresu roślin. Stres może być spowodowany choćby niskimi temperaturami, czy też dużymi różnicami między temperaturami panującymi w dzień i w nocy. Można również sięgać po preparaty zawierające ditianon lub kaptan, dodając do nich nawóz cynkowy.

W kilku regionach Polski wystąpiły warunki do silnych infekcji parchowych. Proszę kontrolować ilość opadów między zabiegami. Przyjmuje się, że preparaty zapobiegawcze wytrzymują zwykle opad ok. 25 mm, a w przypadku opadu intensywnego, burzowego 15-20 mm. Należy to brać jednak na własne wyczucie.

Pierwsze odmiany jabłoni wchodzą w okres kwitnienia. Należy rozważnie używać preparatów, zwłaszcza roztoczobójczych i owadobójczych.  

Na odmianach podatnych na mączniaka należy wykonać lustrację na obecność objawów mączniaka jabłoni. W fazie różowego pąka można zastosować preparaty siarkowe lub typowe preparaty chemiczne na mączniaka jabłoni (np. zawierające bupirymat). Zwracam uwagę, że porażone pędy i bielejące się rozety najlepiej jest wycinać, ograniczając w ten sposób źródło infekcji.

Zwracam uwagę na fakt, iż przędziorki rozpoczynają masowy wylęg. Osoby, które do tej pory nie stosowały zarówno olei parafinowych, jak również preparatów roztoczobójczych, a obserwują w swoich sadach czerwone skupiska jaj (fot.4) powinny jak najszybciej zastosować jeden z zarejestrowanych preparatów przędziorkobójczych, polecanych w fazie wylęgania larw. Uwaga – niektóre preparaty i grupy preparatów można stosować wyłącznie 1 raz w sezonie. Od fazy różowego pąka należy zacząć monitorować owocnice jabłkową. W tym celu, na nasłonecznionej części drzewa należy rozwiesić białe tablice lepowe. Próg szkodliwości dla owocnicy jabłkowej wynosi 20 odłowionych dorosłych błonkówek do czasu zakończenia kwitnienia drzew. W ostatnich dniach pokazały się już pierwsze gąsienice zwójkówek liściowych. W miniony piątek zaobserwowałem je w okolicach Warki. Są bardzo małe i póki co nielicznie występujące. Jeśli pojawi się ich większa ilość, to należy rozważyć ich zwalczanie jeszcze przed kwitnieniem. CALYPSO 480 SC stosowane przeciwko mszycom w zupełności poradzi sobie z małymi gąsienicami, takimi jak na załączonym zdjęciu. Sadownicy, którzy w ostatnich latach mają problemy z toczykiem, jeszcze przed kwitnieniem powinni rozważyć jego zwalczanie. Od fazy różowego pąka następują pierwsze loty. Trwają do końca kwitnienia.

Zobacz zdjęcia dotyczące komunikatu sadowniczego - przejdź do strony Bayer CropScience

Jesteśmy już w okresie bezpośrednio przedkwitnieniowym. Należy zacząć dostarczać roślinom niezbędnych składników. Może to być np. mocznik podawany dolistnie (5 kg) lub nawozy dolistne wieloskładnikowe.  

CZEREŚNIE:  Większość odmian czereśni już kwitnie. To ważny moment ochrony przed moniliozą. Niektóre odmiany czereśni podatne są na gnicie owoców. W czasie kwitnienia należy zastosować jeden z preparatów zarejestrowanych do ochrony czereśni.

WIŚNIE:  Wiśnie wchodzą w etap początku kwitnienia. Dla wiśni bardzo niebezpieczna jest brunatna zgnilizna drzew pestkowych, wywoływana przez grzyba Monilia laxa. Podstawowy okres ochronny przed tą chorobą to czas kwitnienia. Do ochrony polecam sprawdzony HORIZON 250 EW w dawce 0,75 L/ha. Przypominam, iż fungicydy należące do IBE należy stosować w temperaturze powyżej 12°C.

ŚLIWY:  Podobnie jak w przypadku jabłoni, zalecam rozwieszanie pułapek lepowych do odłowu owocnic. Tylko w ten sposób dowiemy się, czy szkodnik w tym roku musi być zwalczany. Próg szkodliwości dla śliw wynosi 80 odłowionych błonkówek na 1 białą pułapkę lepową.

PSZCZOŁY:  Proszę uważać na pszczoły. W czasie oblotu pszczół należy unikać zabiegów środkami ochrony roślin. Zabiegi, w miarę możliwości, powinno się wykonywać po oblocie pszczół. Tą zasadę bezwzględnie należy stosować podczas zabiegów owadobójczych i roztoczobójczych. Proszę zwracać uwagę na karencję.

Opracowanie: Tomasz Gasparski – Bayer CropScience

Powiązane artykuły

Regeneracja sadu po przymrozku

Walczymy z przymrozkami

Najnowsze komentarze

  • Walczymy z przymrozkami

    25.04.2024 14:11
    No niestety tępy xuju są kontrakty w których jest często podawane ile czego i za ile kupiliśmy. My na ...
     
  • Walczymy z przymrozkami

    25.04.2024 14:06
    Lepszy
     
  • Walczymy z przymrozkami

    25.04.2024 13:23
    Yebany gównobrzęk nadal się produkuje..Tępy xuju ,gównobrzdęku zrozum że nawet jak jakaś Amerykańska ...
     
  • Walczymy z przymrozkami

    25.04.2024 12:36
    A ty nie lepszy.
     
  • Walczymy z przymrozkami

    25.04.2024 11:48
    YEBANY WIOSKOWY GŁUPEK - ZNAFFCA WOJSKA I TECHNIKI WOJSKOWEJ CO KARABINU W RĘKACH NIE TRZYMAŁ.
     
  • Walczymy z przymrozkami

    25.04.2024 11:46
    Qrwa, niedługo powiesz że kaliber armaty w Abramsie jest tajny i nie wiadomo ile waży bo nikt nie ...

Ostatnio na forum

  • Brak postów do publikacji.

Sadownicy polują

Ankieta

Na rynkach hurtowych - 11.6%
Do grup producenckich - 32.5%
Sam sortuję i wywożę za granicę - 5.6%
Sprzedaję z podwórka obcokrajowcom - 9.3%
Handluje z polskimi prywatnymi pośrednikami - 23.5%
Korzystam z internetowych aukcji - 2.3%
Sam wstawiam do supermarketów i hurtowni - 4%
Sprzedaję na kilogramy na targowiskach - 8.9%
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się
X