erwiniaamylovoraW celu zapobiegania występowania zarazy ogniowej – choroby wywoływanej przez bakterie Erwinia amylovora, należy prowadzić lustracje roślin-gospodarzy tego patogena, zaraz po kwitnieniu i kontynuować je przez cały sezon. W warunkach zagrożenia należy wykonać opryskiwania środkami miedziowymi  w okresach: - krótko przed pękaniem pąków - na początku i w pełni kwitnienia -w okresie wzrostu zawiązków owoców.

Porażone pędy należy jak najszybciej wyciąć lub wyłamać, najlepiej z zapasem przynajmniej 30 cm. Usuwanie każdego przypadku wystąpienia choroby ma ogromne znaczenie dla powstrzymania rozprzestrzeniania się choroby w sadzie. W badaniach amerykańskich naukowców udowodniono, że w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego, przy sprzyjających warunkach, choroba z jednego drzewa może się rozprzestrzenić na powierzchnię 0,5 ha sadu. Zranienia pędów trzeba zabezpieczyć białą farbą emulsyjną lub Funabenem 03 PA z dodatkiem środka miedziowego.  Należy pamiętać, aby narzędzia służące do cięcia były odkażane np. w denaturacie, podchlorynie sodu lub lizolu. Trzeba unikać ranienia drzew, cięcia w trakcie wegetacji, w okresie wzrostu drzew. Jeśli sad znajduje się w rejonach zagrożonych, należy zaniechać lub ograniczyć wszelkie zabiegi, które w jakikolwiek sposób stymulowałby wzrost drzew. Działania ochronne można wesprzeć systemem prognozowania Maryblyt, który wskazuje celowość wykonania zabiegów środkami chemicznymi, sygnalizuje wystąpienie warunków sprzyjających infekcji kwiatów, pędów i gałęzi. Wskazuje na celowość prowadzenie lustracji roślin-gospodarzy. W sadach i szkółkach zagrożonych zarazą ogniową należy zrezygnować z nawadniania deszczowego, lub nawet zrezygnować z nawadniania drzew w ogóle, gdyż niewielki stres suszy zmniejsza podatność drzew na chorobę.

Dostępne są obecnie trzy związki miedziowe do zwalczania Erwinia amylovora. Są to: tlenochlorek miedzi, wodorotlenek miedzi i tlenek miedzi. Wszystkie mają ten sam mechanizm działania, a więc zarówno zalety, jak i wady (fitotoksyczność, działanie powierzchniowe) . Można ograniczyć występowanie choroby stosując Regalis 10 WG, środek ograniczający wzrost pędów. W doświadczeniach wykazano redukcję nasilenia choroby o 40-80%. Prowadzone są także doświadczenia nad wykorzystaniem nawozów z miedzią (niskie stężenie), które wykazują dużą skuteczność. Pozytywny wpływ na odporność drzew ma też ograniczenie nawożenia azotem i zwiększenie nawożenia potasem.

Powiązane artykuły

Skąd parch w sadzie?

Kluczowy moment sezonu

X