logominrol2Praktycznie na terenie całego kraju mamy do czynienia z suszą. W dwunastu województwach działają komisje powołane przez wojewodów do szacowani strat. Jest ich obecnie 809 – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki. - Z zebranych, cząstkowych szacunków wynika, że najwięcej poszkodowanych gospodarstw znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim 41,6 tysięcy, w województwie mazowieckim blisko 30 tysięcy i ponad 7 tysięcy w województwie podlaskim – poinformował minister, który jednocześnie podkreślił, że są to dane cząstkowe, a pełniejsza informacja będzie po 20 sierpnia.

Minister Sawicki zapowiedział także dodatkową pomoc, ponad standardowe warunki, poszkodowanym rolnikom. - Będziemy się starali uruchomić pomoc socjalną, w postaci dopłat do hektara. Będzie ona przysługiwała tym rolnikom, których gospodarstwa odnotowały straty powyżej 30% średniej produkcji z trzech ostatnich lat. Dodatkowo występujemy do Komisji Europejskiej z programem w sprawie pomocy dla producentów bydła mlecznego i wołowiny ze względu na ubytki pasz – poinformował Marek Sawicki.

Szef resortu rolnictwa przypomniał, że zmieniona została ustawa o ubezpieczeniu upraw i zwierząt gospodarskich poprzez zwiększenie dopłat z budżetu państwa do składek ubezpieczeniowych z 50% do 65%. Ponadto w parlamencie zgłoszony zostanie projekt powrotu do ubezpieczeń pakietowych. Minister zapowiedział również, że przedłoży rządowi propozycję rozpoczęcia od przyszłego roku realizacji narodowego Programu Małej i Średniej Retencji.

Szef resortu rolnictwa zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o rezygnację z referendum i przeznaczenie zaoszczędzonych w ten sposób 100-130 milionów złotych na pomoc suszową rolnikom.

Uczestniczący w dzisiejszej konferencji wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podkreślił, że straty w gospodarstwach rolnych przekładają się na straty w całej gospodarce - Obniżenie zdolności inwestycyjnej gospodarstw rolnych to zmniejszone zakupy materiałów budowlanych, maszyn i urządzeń niezbędnych w prowadzeniu gospodarstwa.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Powiązane artykuły

Jeszcze kilka dni naboru w ramach przetwórstwa

Możliwa poprawa na rynku transakcji gruntami rolnymi?

Tylko tydzień na przekazanie małego gospodarstwa

Najnowsze komentarze

Ostatnio na forum

  • Brak postów do publikacji.

Sadownicy polują

Ankieta

Na rynkach hurtowych - 11.6%
Do grup producenckich - 32.5%
Sam sortuję i wywożę za granicę - 5.6%
Sprzedaję z podwórka obcokrajowcom - 9.3%
Handluje z polskimi prywatnymi pośrednikami - 23.5%
Korzystam z internetowych aukcji - 2.3%
Sam wstawiam do supermarketów i hurtowni - 4%
Sprzedaję na kilogramy na targowiskach - 8.9%
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się
X