logotrskW dniu 21 listopada br w hotelu "Panorama" w Mszczonowie odbyło się uroczyste spotkanie z okazji 25 - letniej działalności Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych. Udział wzięło ponad 190 członków i sympatyków oraz wiele znakomitych gości, m.in. prof. Franciszek Adamicki, dyrektor Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, prof. Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Warszawie, prof. Eugenia Czernyszewicz, kierownik Zakładu Ekonomiki Ogrodnictwa w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, Mirosław Maliszewski, poseł na Sejm RP, dr Janusz Gołos, z-ca szefa Kancelarii Prezydenta RP. Liczni byli sponsorzy, 14 różnych firm i 1 osoba prywatna. Podczas spotkania z-ca dyrektora Departamenty Rynków Rolnych pan Radosław Grzegorczyk odznaczył 9 osób odznaką "Zasłużony dla Rolnictwa". Członkowie zarządu wręczyli 42 osobom okolicznościowy upominek naszego Towarzystwa. Zarząd Towarzystwa przygotował wnioski różnych odznaczeń państwowych, które po pozytywnym zaopiniowaniu przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zostały przesłane do Kancelarii Prezydenta RP.

Spotkanie przebiegało we wzniosłej i miłej atmosferze. Wiele było wystąpień gości, którzy podkreślali zasługi członków Towarzystwa w rozwoju naszego sadownictwa. Z okazji Jubileuszu wydano publikację p.t. „25 lat Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych", w której obszernie opisano całą 25 letnią działalność. Jest do nabycia w biurze Towarzystwa w Lublinie, przy ulicy Leszczyńskiego 58. Można zamówić telefonicznie lub pocztą elektroniczną. Wyślemy pocztą, cena jednego egzemplarza 10 zł, w tym koszt przesyłki.

karlowysadTowarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych zostało założone z inicjatywy sadowników w dniu 9 listopada 1989 roku w Warszawie. Mam zaszczyt przewodniczyć Zarządowi nieprzerwanie od 1994 roku. Głównym celem Towarzystwa było unowocześnienie sadów, zwłaszcza jabłoniowych, innych niż dotąd uprawianych w kraju. Informacje o typach sadów jabłoniowych, ich zakładaniu i nowych sposobach produkcji jabłek zbieraliśmy najpierw w krajach Zachodniej Europy, a później w 20 krajach na 5 kontynentach. W oparciu o zebrane informacje i żywe dyskusje opracowano wizję sadu jabłoniowego oraz produkcji i dystrybucji jabłek. W nowych sadach jabłoniowych liczba drzew wahała się od 2000 do 3000 drzew na hektarze, na podkładce M9, z koroną wrzecionową. Inny też był skład odmianowy. W dobrze prowadzonych sadach plony wahały się od 40 do 60 ton z hektara, dobrej jakości i rynkowo atrakcyjnych odmian. W związku z tak wysokimi plonami wzrosły zbiory jabłek z 1,5 do 3,5 mln ton. Staliśmy się największym producentem jabłek w Europie i największym ich eksporterem na świecie. Teraz zasadniczy wpływ na ceny skupu jabłek w Europie ma wielkość ich zbiorów w naszym kraju. Szybki wzrost produkcji jabłek, wpłynął na dynamiczny rozwój grup i organizacji producentów z dużą zdolnością eksportu na dalekiej odległości. Wpłynęła na wzrost produkcji drzewek jabłoni i mocy przerobowych w zakładach przetwórczych. Znacząco poprawiła się sytuacja ekonomiczna wielu producentów jabłek. Konsumenci mają do dyspozycji jabłka przez cały rok, po relatywnie niskich cenach, najniższych na świecie. Wzrost eksportu jabłek wpływa na poprawę naszego bilansu w handlu zagranicznym. Bardzo się podniósł poziom wiedzy i przedsiębiorczości producentów i dystrybutorów jabłek. U wielu producentów sady jabłoniowe są na najwyższym światowym poziomie. Wzbudzają podziw i szacunek u zagranicznych sadowników.

Warto podkreślić, że osiągnięte sukcesy były możliwe tylko dzięki ścisłej współpracy wielu osób, nauce sadowniczej, różnych instytucji oraz władz administracji państwowej i samorządowej. Sukcesy miały wielu "ojców". Dobry przykład na osiąganie sukcesów.

Narodziny Towarzystwa zbiegły się z narodzinami niepodległej Polski. W tym 25-leciu dynamiczny rozwój naszego sadownictwa, szczególnie w produkcji jabłek, był podobny do szybkiego rozwoju naszego kraju. Osiągnęliśmy jak nigdy dotąd wysoki poziom gospodarczy w kraju, w tym z udziałem producentów i eksporterów jabłek. Są powody do dumy i satysfakcji.

W minionym okresie osiągnęliśmy wysoki potencjał produkcyjny jak również duże możliwości eksportu. Poziom potencjału produkcyjnego jest zdecydowanie najwyższy w Europie, zbliżający się do poziomu w USA. Aby teraz ten potencjał dobrze wykorzystać włącznie z zapewnieniem opłacalnej produkcji jabłek, trzeba się szybko i skutecznie dostosować do potrzeb i wymagań światowego rynku jabłek.

Prof. dr hab. Eberhard Makosz

Przewodniczący zarządu Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych

Powiązane artykuły

Profesor od sadowników – nasz Profesor

Może być gorzej

X