Cydr pomoże zagospodarować nadwyżki jabłek

cydrperrydobronskiPromocja cydru, a w efekcie zwiększenie jego konsumpcji i produkcji, to sposób na wsparcie sadowników w obecnej sytuacji kryzysowej – mówiono w trakcie konferencji prasowej zorganizowanej 4 listopada w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przez Krajową Unię Producentów Soków, Związek Sadowników RP i Polską Izbę Winiarską.

Cydr daje możliwość zagospodarowania nadwyżki jabłek, która powoduje duży spadek cen tych owoców na rynku i problemy ze sprzedażą. Zwiększenie produkcji cydru pozwoliłoby także na wykorzystanie potencjału starych nasadzeń jabłoni, z odmianami mało popularnymi wśród konsumentów. Według oceny ekspertów w ciągu następnych 5 lat rynek cydru może osiągnąć 2,5% rynku piwa. Oznacza to wyprodukowanie ok. 90 mln l cydru. Pozwoliłoby to zagospodarować dodatkowych 100 tys. ton jabłek.

Tak optymistyczne prognozy pozwala wysnuwać obserwacja trendów w spożyciu cydru w ostatnich latach. W 2013 r. konsumpcja cydru w Polsce wyniosła 2 mln l, a w pierwszych dziesięciu miesiącach 2014 r. osiągnęła poziom 8,5 mln l. Na tle innych państw Unii Europejskiej wciąż wypadamy słabo. W ubiegłym roku, gdy na statystycznego Polaka przypadło 0,05 l cydru, to na Estończyka 8,5 l. Estończycy w 2013 r. wyprodukowali 10,8 mln l cydru, Hiszpanie 95 mln l, a Brytyjczycy 973 mln l. Ocenia się, że dojrzały rynek cydru w Polsce może osiągnąć zbliżony poziom produkcji, do rynku hiszpańskiego, czyli 90 mln l rocznie. Będzie to możliwe w najbliższych pięciu latach, jeśli zostanie zmienione prawo, które obecnie zakazuje reklamy i promocji tych napojów alkoholowych. Uważa się, że obecnie zakaz reklamy cydru w Polsce, jest największym hamulcem dla rozwoju tej branży.

Eksperci oceniają, że polska gospodarka wiele uzyska ze zwiększonej produkcji cydru. Będziemy mogli eksportować w dużych ilościach nie tylko surowiec (jabłka), ale także produkt przetworzony (cydr). Może rozwinąć się lokalna przedsiębiorczość, gdyż wg ustawy winiarskiej z 2011 r. każdy kto posiada 1 ha sadu może wyprodukować i sprzedać do 10 tys. l cydru rocznie. Dla budżetu państwa korzyścią są stabilne i przewidywalne przychody z podatków, jakie zapewniają napoje o niskiej zawartości alkoholu (piwo i cydr).

Powiązane artykuły

Polsko-białoruskie rozmowy

Kongres COPA-COGECA

X