Ultragranule i nowe nawozy z Olkusza

ultrgranIntermag rusza z produkcją ultragranul. Ta nowa forma nawozów chelatowych jest wyjątkowa i ma wiele zalet – podkreślają przedstawiciele firmy. Ultragranule pod mikroskopem przypominają owoc jeżyny – tworzą grudkę złożoną z wielu drobnych cząstek. Taka forma pozwala na uniknięcie pylenia nawozów, przy jednoczesnym zachowaniu ich całkowitej zdolności rozpuszczania (duża powierzchnia granuli). Przedstawiciele firmy podkreślają, że  walorami ultragranul jest także wysoka odporność na czynniki zewnętrzne (brak zbrylania), doskonała rozpuszczalność nawet w zimnej i twardej wodzie, wysoki ciężar nasypowy oraz doskonała mieszalność z większością agrochemikaliów.

Intermag uruchomił w tym roku w Olkuszu instalację do produkcji ultraganul o wydajności 500 kg/ godz. Otrzymuje się je przez odparowanie wody z roztworu. W ten sposób będą produkowane mikrochelaty Zn (15 proc.), Cu (15 proc.), Mn (13 proc.), Fe (13 proc.). W porównaniu do poprzednich formulacji zwiększono zawartość procentową w chelacie cynku i miedzi.

Zobacz zdjęcia instalacji do produkcji ultragranul

Firma wprowadza na rynek także nowe produkty. W ofercie na 2016 znalazły się Sulvit (produkt siarkowy) oraz dwa adjuwanty Aditens i Adiherb.

Sulvit – tiosiarczan amonu, w formie płynnej, łatwo przyswajalna przez rośliny (SO3 760 g/l, N 200 g/l).  Nawóz wykazuje bardzo dobrą mieszalność z większością agrochemikaliów, poprawia efektywność wykorzystania azotu w przypadku nawożenia mocznikiem (inhibitor ureazy). Aditens to uniwersalny adiuwant. W składzie poliole i związki polioksyetylenowane. Powstał przy współpracy z Instytutem Fizjologii Roślin Pan. Dawka 100 ml/100 l wody. Adiherb to mieszanka alkoholu polioksyetylenowego i mocznika, do stosowania z herbicydami sylfonylomocznikowymi w celu zwiększa ich skutecznośći. Dawka 100 g/ 100 l wody.

Zobacz także: Intermag - rozwój i inwestycje. Relacja z konferencjiIntermag - rozwój i inwestycje. Relacja z konferencji

Powiązane artykuły

X