Polskie postulaty na Radę Ministrów Rolnictwa UE

earth 982964 640Minister Krzysztof Jurgiel podczas Rady Ministrów Rolnictwa UE, która odbędzie się w poniedziałek, 18 lipca br. w Brukseli, będzie domagał się uzyskania środków z budżetu UE dla wsparcia sektora mleka Polsce.
Efektem dotychczasowych postulatów zgłoszonych przez Polskę i inne państwa członkowskie (m.in. Oświadczenie Warszawskie z 9 czerwca br.) w związku z przedłużającym się kryzysem na rynkach rolnych będzie pakiet działań, który zostanie zaproponowany podczas poniedziałkowego posiedzenia Rady. Minister Jurgiel będzie żądał uruchomienia środków z budżetu UE na wsparcie producentów mleka, na poziomie nie mniejszym niż I transza uruchomiona w poprzednim roku .
W opinii ministra Jurgiela poprawa płynności finansowej gospodarstw produkujących mleko jest pilnie potrzebna wobec nadal niskich cen mleka.
– Popierać będziemy te propozycje Komisji Europejskiej, które będą sprzyjać wzrostowi cen mleka oraz poprawiać sytuację dochodową rolników w Polsce – podkreśla minister.
Natomiast, podczas omawiania programu prac Rady Ministrów UE w II połowie 2016 roku, za prezydencji Słowackiej, szef polskiego resortu rolnictwa podkreśli potrzebę podjęcia prac legislacyjnych wzmacniających pozycję rolników w łańcuchu żywnościowym. Dla prawidłowego funkcjonowania łańcucha dostaw żywności niezbędne jest zachowanie uczciwych i sprawiedliwych relacji między wszystkim stronami sektora żywnościowego. Szczególnie ważną sprawą dla Polski jest wzmocnienie pozycji rolnika w łańcuchu dostaw żywności. Polska oczekuje wypracowania konkluzji Rady w celu przygotowania regulacji prawnych, eliminujących nieuczciwe praktyki stosowane obecnie w łańcuchu żywnościowym.
W ramach przeglądu WRF (Wieloletnich Ram Finansowych) w II połowie 2016r., w tym także oceny Wspólnej Polityki Rolnej, Polska żądać będzie równych warunków konkurencji dla polskich rolników, w tym wyrównania dopłat bezpośrednich.

Ponadto Minister Krzysztof Jurgiel przedstawi sytuację rolnictwa w Polsce w związku z suszą. Polska przedłożyła pod obrady Rady Ministrów UE formalny wniosek, dotyczący występowania suszy w wielu regionach Polski i jej skutków dla sytuacji dochodowej rolników. Zgodnie z ostatnim raportem w okresie od 1 maja do 30 czerwca 2016 roku, na obszarze Polski wystąpiło zagrożenie suszą w 428 gminach (17,27 proc. gmin Polski), na powierzchni 4,04 proc. gruntów ornych skupionych w 10 województwach. Susza rolnicza notowana jest wśród sześciu upraw: zbóż ozimych, zbóż jarych, krzewów owocowych, roślin strączkowych, rzepaku i rzepiku oraz truskawek. Największa susza występuje wśród upraw zbóż jarych. Przedstawiając tę sytuację minister Jurgiel zwróci się do Komisji Europejskiej o przychylność w akceptacji programu pomocy państwa dla producentów rolnych, którzy ponieśli straty w uprawach rolnych na skutek suszy. Program taki minister zamierza wprowadzić po oszacowaniu strat.

Powiązane artykuły

Jeszcze kilka dni naboru w ramach przetwórstwa

Możliwa poprawa na rynku transakcji gruntami rolnymi?

Tylko tydzień na przekazanie małego gospodarstwa

X