Forum Ekspertów po raz drugi. Nowy herbicyd już w 2016 r.

sad12Firma Belchim Crop Protection po raz drugi zorganizowała Forum Ekspertów, w którym udział wzięli sadownicy oraz doradcy. W trakcie spotkania, które odbyło się 2 lipca 2015 r. w siedzibie Grupy Polsad w Nosach Poniatkach zorganizowano wykłady dotyczące ochrony roślin. Uczestników przywitała przedstawicielka Belchim, Anita Lewandowska.

Jednym z wykładowców był prof. Jarzy Lisek z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, który omówił najważniejsze elementy związane z ochroną sadów przed chwastami z uwzględnieniem nowego herbicydu Chikara Duo, który wejdzie do oferty Belchim w 2016 roku (środek jest w końcowej fazie rejestracji).

Chikara Duo zawiera dwie substancje czynne: flazasulfuron (grupa sulfonylomoczników), który ogranicza kiełkowanie chwastów jedno i dwuliściennych, a także powoduje zamieranie siewek po wschodach; glifosat – herbicyd układowy. Herbicyd stosuje się w dawce 3 kg/ha w sadach jabłoniowych i gruszowych, jeden raz w sezonie (200-400 l/ha) od wczesnej wiosny do czerwca. Chikara Duo wykazuje efektywne działanie doglebowe przez ok. 4 miesiące. (Więcej informacji w kolejnych relacjach).

Zobacz więcej zdjęć

W trakcie Forum Ekspertów wystąpił także przedstawiciel Instytutu Praktycznego Sadownictwa IPSAD - Robert Sas. Omówił on najważniejsze, aktualne problemy w sadach, w tym pojawienie się przędziorków, których populacja odbudowuje się. Jak podkreślał warto dokładnie lustrować sady, aby nie dopuścić do rozwoju tego szkodnika. Jest też problem z mszycami, w tym z jabłoniowo-babkową, jabłoniową oraz  bawełnicą korówką. Sadownicy powinni pamiętać, że wykonując wczesnowiosenne zabiegi preparatami olejowymi na przędziorki niszczą oni w ten sposób także jaja mszyc. Teraz przy wysokich temperaturach mszyce nie będą się tak intensywnie rozwijać, gdyż przy niskim turgorze w tkankach, soki roślinne nie będą tak łatwo pobierane przez te owady. W tym roku zaskakuje ilość występowania mszycy jabłoniowo–babkowej w sadach. Należy pamiętać, że jest to najgroźniejszy gatunek, który agresywnie wpływa na rozwój drzew, powodując silne skręcenie liści co jeszcze bardziej utrudnia jej zwalczanie.

Robert Sas do zwalczania mszyc polecał środek Teppeki z oferty Belchim Crop Protecion. Jak podkreślał, jest to jeden ze skuteczniejszych preparatów, ma nietypowy mechanizm działania. Powoduje że szkodniki przestają się odżywiać i giną z głodu. W ochronie sadów ważne jest wsparcie ze strony owadów pożytecznych. Teppeki ze względu na swoją selektywność nie eliminuje sadu owadów pożytecznych np. biedronek.  

Po serii wykładów uczestnicy spotkania oglądali wyniki doświadczeń, zastosowania herbicydu Chikara Duo w sadzie Dariusza Walendzika, prezesa Grupy Polsad.

 

Powiązane artykuły

X