Interra w Lewiczynie, czyli zrównoważone gospodarstwo sadownicze

interra1Firma Syngenta zaprezentowała 27 sierpnia dziennikarzom i doradcom sadowniczym, jak wygląda jej projekt Interra w Polsce. W gospodarstwie sadowniczym Państwa Puncewiczków w Lewiczynie wprowadzono w życie projekt, który funkcjonuje już w ośmiu innych państwach.

Interra to projekt, który ma na celu promowanie dobrych praktyk rolniczych i innowacji na przykładzie prawdziwego gospodarstwa. Chodzi o ograniczenie wpływu środków ochrony roślin na środowisko, a także na operatora i inne osoby postronne. Jak podkreślali w trakcie swoich wystąpień przedstawiciele firmy: „Syngenta to producent ś.o.r., który znany jest z działalności komercyjnej i upowszechnia wiedzy np. poprzez  szkolenia. Jednak zależy nam także, aby spełnianie ostrych wymagań, które są nakładane na sadownika nie były tylko teorią. Poczyniono zatem pewne inwestycje wspólnie z gospodarzem, które dotyczą składowania środków ochrony roślin roślin, stacji napełaniania opryskiwaczy, oraz bezpieczeństwa i techniki wykonywania zbiegu. Gospodarstwo w Lewiczynie pokazuje, jak w praktyce funkcjonują poszczególne rozwiązania. Interra to także platforma do spotkań, prowadzenia szkoleń, dzielenia się doświadczeniami. Chcemy pokazać, że zrównoważone rolnictwo jest możliwe. Gospodarstwo musi być opłacalne, ale jest wiele zobowiązań i przepisów które wymagają, aby nie miało negatywnego wpływu na środowisko. A dobra kondycja środowiska ma wpływ także na wydajność plonów i opłacalność produkcji.”

Zobacz galerię zdjęć ze spotkania

Do projektu Interra Farm Network dołączone są także inne projekty: Rolnictwo Odpowiedzialne oraz Operation Pollinator.  W gospodarstwie w Lewiczynie skupiono się na właściwym przechowywaniu ś.o.r i postępowaniu z nimi oraz ochroną wód powierzchniowych (przy gospodarstwie przepływa rzeka Kraska).
Gospodarstwo sadownicze Państwa Puncewiczów w Lewiczynie ma powierzchnię 21 ha, położone jest na glebach piaszczystych. Na 14,6 ha uprawia się jabłonie a na 0,6 ha grusze.

interra2Na bezpieczne postępowanie ze środkami ochrony roślin składa się przechowywanie (zabezpieczony, oznakowany magazyn ś.o.r. z wentylacją, stanowiskiem do odmierzania ś.o.r, z pojemnikiem na zużyte opakowania, doświetlone pomieszczenie, system magazynowania wg grup stosowania, itp.), przygotowanie do zabiegu (kombinezon, maski ochronne, rękawice, okulary, stanowisko do napełniania opryskiwacza), wykonanie zabiegu (odpowiedni sprzęt, warunki pogodowe, właściwie dobrana dawka preparatu np. liczenie dawki/wysokość korony drzew), mycie opryskiwacza (stanowisko do mycia opryskiwacza), zagospodarowanie pozostałości (Heliosec).

W projekcie Interra wkomponowano elementy integrowanej ochrony roślin. Są to środki biologiczne (linia Bioline), Agricast (system prognozowania pogody, który pozwala na dostosowanie i planowanie zabiegów do warunków pogodowych), Operation Pollinator (budowanie środowiska przyjaznego owadom pożytecznym).

Przy wprowadzaniu projekt Interra (bezpieczne postępowanie ze ś.o.r) do gospodarstwa w Lewiczynie brał udział Grzegorz Doruchowski, specjalista z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Zaprezentował on uczestnikom spotkania, poszczególne elementy projektu. W tym Heliosec – urządzenie do zbierania pozostałości cieczy użytkowej.

W trakcie spotkania zaprezentowano także środek do ochrony jabłek i gruszek przed chorobam przechowalniczymi - Geoxe.

Więcej na ten temat Geoxe i Heliobac w następnych artykułach.

Powiązane artykuły

Sadownicy polują

X