OKORS. Dwa dni poświęcone ochronie roślin sadowniczych

IMG 3781minW Centrum Konferencyjnym Mazurkas w Ożarowie Mazowieckim w dniach 10-11 lutego odbywa się 59. Ogólnopolska Konferencja Ochrony Roślin Sadowniczych. Jej organizatorem jest Instytut Ogrodnictwa przy wsparciu firmy Bayer. Podtytuł konferencji to: Integrowana ochrona gwarancją wysokiej jakości owoców na eksport i rynek krajowy. W pierwszym dniu konferencji naukowcy z Intytutu Ogrodnictwa podzielili się wynikami najnowszych doświadczeń dotyczących ochrony drzew ziarnkowych i pestkowych, w drugim dniu zostaną przedstawione zagadnienia dotyczące roślin jagodowych.

Zobacz program konferencji

Ciekawą informację przedstawiła w trakcie wystąpienia dr Małgorzata Tartanus, prezentując opracowywany przez Intytut Ogrodnictwa, internetowy system wspomagania decyzji w ochronie roślin ogrodniczych. Jego robocza nazwa to HortiOchrona.  Zrealizowanie tego projektu pozwoli na ograniczenie zużycia pestycydów i zmniejszy liczbę zabiegów, przy jednoczesnym zapewnieniu skutecznej ochrony roślin. Będzie to możliwe dzięki wyznaczeniu optymalnego terminu zastosowania i doboru właściwego środka ochrony roślin oraz techniki ochrony.

Zobacz więcej zdjęć z konferencji

System ma wspierać producentów zarówno roślin sadowniczych, warzywnych, jak i ozdobnych. Dla sadowników w pierwszej kolejności system zostanie przygotowany pod kątem uprawy jabłoni. HortiOchrona będzie składać się z trzech modułów: informacyjnego, diagnostycznego oraz prognostycznego. W pierwszym module sadownicy znajdą szczegółowe informacje: o agrofagach (opis biologii, morfologii, objawów żerowania wraz ze zdjęciami), terminach i metodach lustracji, profilaktyce, metodach zwalczania, dane o środkach ochrony roślin. W module diagnostycznym opartym na "drzewach decyzyjnych" użytkownicy będą mogli wyszukać informacje, biorąc pod uwagę fazy rozwoju roślin, sposoby i terminy lustracji, czy organy roślinne. W module prognostycznym będą dostępne interaktywne wykresy występowania podstawowych agrofagów, na podstawie danych wprowadzonych przez ekspertów oraz użytkowników. Znajdą się tam również prognozy występowania agrofagów, przygotowane przez PIORIN. Jak zapewniła prelegentka, inferfejs użytkownika będzie przejrzysty. Dzięki niemu sadownik z łatwością odnajdzie w systemie informacje na temat organizmów pożytecznych, chwastów, czy np. biologicznych metod zwalczania.

Wkrótce więcej informacji z konferencji

Powiązane artykuły

X